Експерти разкриха най-голямата вълна от хакерски атаки

03.08.2011 | 10:35
по статията работи:
Сред жертвите на хакерски атаки са правителствата на САЩ, Тайван, Индия, Южна Корея, Виетнам и Канада, както и много международни организации
Експерти разкриха най-голямата вълна от хакерски атаки

Експерти по кибернетична сигурност разкриха най-голямата досега вълна от хакерски атаки, съобщи софтуерната компанията McAfee, цитирана от Ройтерс и БТА.

Според специалистите й през последните пет години хакери са успели да проникнат в компютърните мрежи на 72 организации, в това число на ООН, на правителства и на компании в целия свят.

McAfee, която произвежда антивирусен софтуер и програми за защита на компютърни мрежи, смята, че зад вълната от хакерски атаки "стои държава", но отказа да уточни за коя страна става дума. Според източници, запознати с проучването на компанията, най-вероятният "заподозрян" е Китай.

"Дори ние бяхме изненадани от голямото количество на пострадалите организации и стъписани от дързостта на извършителите", заяви Дмитри Алперович, вице-президент на McAfee по изследването на заплахите, пише БГНЕС. Не е ясно какво се е случило с информацията. "Ако дори част от нея се използва за създаването на по-добри конкурентни продукти или за победа над конкуренцията във важни преговори, загубата представлява голяма икономическа заплаха".

McAfee са разбрали за мащабите на операцията през март тази година, когато са открили логове на атаките в открития през 2009 сървър. Компютърната система е била намерена като част от разследване на пропуските в сигурността при компании, свързани с отбранителната индустрия. Атаките, наречени "Operation Shady RAT" са започнали още в средата на 2006, като са продължили от месец до 28 месеца.

Според Джим Луис, експерт по кибернетична сигурност в Центъра за стратегически и международни проучвания, много от откраднатата информация е от особен интерес за Китай, което насочва подозренията именно към Пекин. Например проникването в системата на МОК и на няколко национални олимпийски комитета било извършено преди Олимпиадата в Пекин през 2008 г.

Сред жертвите на хакерски атаки са правителствата на САЩ, Тайван, Индия, Южна Корея, Виетнам и Канада, както и международни организации като Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), Международния олимпийски комитет, Световната агенция за борба с допинга, и редица компании в множество сектори - 12 компании от отбранителната промишленост в САЩ, производител на военна техника във Великобритания, строителни фирми, стоманодобивни компании, компании в енергийния сектор и сателитните комуникации, медиини компании, счетоводни фирми и застрахователи.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...