Износът на България към пазарите, различни от Европейския съюз, е регистрирал покачване, сочат предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Според експертите в институцията покачването на годишна база е достигнало 0,4%, а абсолютната му стойност на изнесените стоки е 41,9 милиарда лева. Въпреки позитивните данни за целия период, през ноември износът към страните извън ЕС е спаднал с 4,3% на годишна база, като в абсолютна стойност е достигнал 1,347 млрд. лв.
Статистиката сочи, че основните търговски партньори на страната през първите 11 месеца на изминалата година са били Турция, Китай, Сърбия, Македония, САЩ, Сингапур и дори Русия, въпреки санкциите на Европейския съюз срещу федералната република, като към тези държави са били насочени 54,1% от целия износ на българските производители.
През периода от страната са изнасяли в най-голяма степен „Разнообразни готови продукти, н.д.” (49,2% от износа), както и „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход” (44,4% от износа). Драстично спада делът на „Минералните горива, масла и подобни продукти“, който се свива с почти 21% в сравнение с периода януари-ноември 2014 г.
Най-голям дял от вноса за първите 11 месеца на годината се пада на „Храните и живите животни“ (34% от целия импорт), а в по-малка степен в страната са внасяни „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход” (28,4%) и „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн” (29,1%).
Същевременно за същия период вносът се е покачил с 1,4%, а общата му стойност е била 47,4 милиарда лева. Най-голям е делът на Турция, Русия, Китай и Украйна. През ноември се запазва общата тенденция на намаляване на импорта, показват още данните на НСИ, като спрямо ноември 2014 г. той се свива с 1,6%.
Така външнотърговското салдо на България със страните извън Европейския съюз за първите 11 месеца на миналата година достига 5,454 млрд. лева и спада с 1,450 млрд. лв. спрямо същия период на 2014 г.