Износът на България за страните от Европейския съюз е регистрирал покачване от 7,9% до 29,1 млрд. лв. на годишна основа, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Според тях най-голям дял от износа на страната е насочен към Германия, Италия, Румъния, Белгия, Гърция и Франция – 69,1% от общия експорт на страната.
Графика 1: Динамика на стойностното изменение на износа на България по месеци на годишна основа (в %)
Източник: НСИ
Освен растежът на годишна основа се покачва и вносът, който е достигнал 33,2 милиарда лева, като растежът му спрямо 2014 г. е от 5,5%. Най-голям обем в левово изражение е вносът от Германия, Италия, Румъния, Гърция и Испания. Така външнотърговското салдо на страната за миналата година се задържа негативно в размер на -4,174 млрд. лв. Без транспортните разходи и застраховките на каргото то също се задържа негативно, достигайки -1,952 млрд. лв.
Графика 2: Динамика на стойностното изменение на вноса на България по месеци на годишна основа (в %)
Източник: НСИ
Най-голям е растежът на износа на „Химични вещества и продукти“ (22,5%) и „Машини, оборудване и превозни средства” (12,5%), а експортът в секторите „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)“, „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“, „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. Горивата)“ и „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ за страните от Европейския съюз бележи спад.
Най-голям растеж спрямо 2014 г. от страните от ЕС бележи импортът на безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн, който се покачва с 25,3%. Освен него в страната са внасяни повече храни и живи животни, химични продукти, машини и превозни средства и др.
Сходна тенденция на растеж и на вноса, и на износа, се наблюдава и през последния месец на годината. През декември експортът се покачва с 5,8% на годишна основа до 2,174 млрд. лв., а вносът нараства по-умерено – с 1,3% на годишна основа, достигайки 2,861 млрд. лв.