Компаниите от експортно ориентираните сектори, като текстилна индустрия, металургия, машиностроене и високи технологии (ИТ), ще търсят нови служители през 2011 г., показа анкета на в. "Класа" сред браншовите организации и мениджъри на водещи предприятия. Тези браншове водят икономическото възстановяване на страната и първи излязоха от кризата.
"Компаниите от металургията спряха да съкращават персонал и очаквам през следващите 12 месеца по-скоро да се мисли за разкриване на нови позиции", потвърди Антон Петров, член на СД на „Стомана индъстри" и председател на Българската асоциация на металургичната индустрия.
„Вече се търсят нови служители и отново сме изправени пред проблема, че няма хора, които да искат да работят. Те предпочитат да стоят в бюрата по труда и да получават обезщетения", каза Валерия Жекова, шеф на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ). Жекова даде пример с Плевен, където вече се усеща недостиг на работна ръка. „Нежеланието да се печелят пари е страхотен проблем не само за нас, но и за колегите от машиностроенето, производството на инструменти, дори във военната промишленост", смята Валерия Жекова.
Във фармацевтичния сектор се очаква растеж от 7-8% през 2011 г., а от ИТ сектора се надяват да започне изграждането и въвеждането на електронното правителство. Това реално ще стимулира излизането от кризата, категоричен бе Веселин Янков, изпълнителен директор на БАИТ. Според Ираван Хира, генерален директор на HP България, през 2011 г. ИТ пазарът у нас ще се стабилизира.
"За цялостно излизане от кризата мисля, че все още е рано да говорим, но определено през последните няколко месеца се усети раздвижване на пазара", коментира мениджърът.
"Ще продължим да работим за това, да привличаме водещи световни компании за наши клиенти. Вярваме, че именно такъв тип експортно ориентирани индустрии имат много висока добавена стойност и оказват положително влияние върху икономиката на страната", обобщи Хира.
Износът ще продължи да расте и през 2011 г. Гаранция за това е, че новите индустриални поръчки в ЕС, в Германия се засилват. Но половината от нарастването на приходите от износа се дължи на по-добрата конюнктура на международните пазари, пък посочи Камен Колев, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК). По думите подобна е тенденцията и при други базови стоки, използвани предимно в металургията. Работодателите според него са готови да инвестират, но няма да бързат да разкриват нови работни места - „може би това е един от уроците на кризата - те се научиха да изпълняват същата работа с по-малко хора." Колев посочи и други сектори, в които ситуацията се подобрява, като земеделие, фармация, туризъм и някои клонове на машиностроенето.
За разкриването на нови работни места ще се разчита на общата благоприятна данъчна политика, която да привлече чужди инвеститори. Но държавата може да направи и други неща - да ограничи сивата икономика, да се насърчи иновациите и спестяването на електроенергия. В нашия износ едва 3% са иновациите, докато средно в ЕС са 17%, или шест пъти повече.