Електричеството поскъпва с 4-5% от 1 юли

13.05.2009 | 13:37
по статията работи:
Очаква се парното и топлата вода да поевтинеят с около 20% от юли. В София двете услуги поевтиняват с 8 лв.
Електричеството поскъпва с 4-5% от 1 юли

Снимка: Corbis

Големи увеличения на тока не може да се случат. Ще търсим възможности за най-ниските цени на електрическата енергия от 1 юли. Освен, че сме в предизборна ситуация, сме и в икономическа криза. Tака е в цяла Европа и целия свят и не може да си позволяваме повишаване на цените и плащането на невъзможни цени от потребителите. Това каза на пресконференция председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) проф. Константин Шушулов, предаде Агенция „Фокус".

На пресконференцията стана ясно, че природният газ и топлоенергията ще поевтинеят от 1 юли, а цената на тока ще се повиши с 4-5 %.

Ако природният газ поевтинее с 30 %, каквато прогноза са направили от „Булгаргаз" на 7 май, се очаква топлоенергията за големите топлофикации като в София и в Пловдив да падне с около 20 %, поясни Шушулов. Официалното заявление на „Булгаргаз" за цената на газа обаче ще пристигне в ДКЕВР на 10 юни.

„Няма да позволим дружествата да имат по-високи възможности за инвестиции в много по-голям мащаб, от това, което те искат, и второ - няма да позволим през 2009 г. ЕРП-тата да направят тази печалба, която направиха през 2008 г. Това ще бъде тактиката на ДКЕВР", каза Шушулов по повод на повишаването на електроенергията от 1 юли.

В заключение шефът на регулатора прогнозира, че НЕК ще завърши годината с много малка печалба - в размер на 5-10 млн. лв. Като основна причина за това Шушулов посочи повишаването на цените на тока, произвеждан от когенерации.

С 8 лева за мегаватчас ще намалее цената на топлата вода и парното в столицата от 1 юли. Пред Dariknews.bg изпълнителният директор на „Топлофикация-София" Петко Милевски заяви, че дружеството вероятно ще компенсира загубите си чрез преразпределение на средствата за ремонтна дейност.

От началото на годината „Топлофикация-София" не е променяла цената от 68 лева за мегаватчас, въпреки че енергийният регулатор постанови по-висока максимална цена - от 74 лева за мегаватчас. От 1 юли предстои намаление с около 20 на сто спрямо пределената цена от 1 април заради поевтиняването на природния газ с над 30 на сто. Това означава, че цената на топлинната енергия ще бъде 60 лева, а не досегашните 68 лв. за мегаватчас.

„Очевидно е, че те акумулираха загуби. Сега вероятно искат, ако може тази цена да се запаси, та една част от загубите да се компенсират. Не може да стане тези работа", каза председателят на комисията за енергийно регулиране Константин Шушулов.

Според изпълнителния директор на „Топлофикация-София" Петко Милевски от първите шест месеца на годината ще бъдат натрупани загуби от няколко десетки милиона лева. Ако цената на парното и топлата вода паднат, дружеството ще натрупа още загуби. „Ние се стараем да намалим тези загуби, непример чрез инвестиционна, ремонтна програма, чрез необосновани разходи", каза Милевски.

Засега плановите ремонти в столицата не са започнали, затова и няма отлагане на такива.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...