Електроенергийната система на страната е стабилна

08.01.2009 | 15:39
по статията работи: Петър Чернев
Българските фирми губят по 8,38 млн. лева на ден заради газовата криза. Премиерът поиска да бъде изграден газопровод между Българи и Гърция
Електроенергийната система на страната е стабилна

Електроенергийната система на страната е стабилна, въпреки продължаващата газова криза. Това съобщи премиерът Сергей Станишев на съвместна пресконференция с министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров, провела се след днешното заседание на Министерския съвет. По думите му, максималното дневно потребление на газ в момента е 45% от осъществяваното на 4 януари, преди спирането на доставките, предаде Дарик радио.

Към момента общият обем на газта в хранилището в Чирен е 1,3 милиарда кубически метра
, съобщи премиерът. Той уточни, че от тях близо 540 милиона кубически метра са ефективен запас, който реално може да се черпи. Има технологически ограничения, които са свързани със самата база и това ограничава обема, който може да се използва.

Ако се наложи, при продължаване на кризата, има възможност да се черпи и от останалите количества, но с ясно намаляващо темпо, съобщи още Станишев. По думите му, категорично поне в първия месец могат да се използват около 4-4,5 милиона кубически метра дневно за нуждите на социалния сектор и на българската икономика като цяло.

В момента се осъществява 625 мегаватчаса износ, а вътрешното потребление се равнява на 6648 мегаватчаса. Станишев подчерта, че водещ приоритет остава гарантираното потребление на гражданите и обществените заведения, най-вече болниците. Към момента 84 училища са излезли във ваканция.

От мрежата на „Булгартрансгаз” 72 предприятия са изключени, 153 са на ограничителен режим, а 44 са без ограничения.
Посочено беше и че въпреки кризата, България е една от най-активните страни, които търсят алтернативни източници на енергия.

Министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров съобщи, че под наблюдение в момента са 152 фирми, които общо са декларирали загуби от 8,383 милиона лева на ден. Той подчерта, че компенсации винаги може да се търсят, но не се ангажира с по-подробна информация в тази насока.

България не е била предупреждавана за спирането на доставките, а е получила само едно уведомително писмо на 5 януари за намаляването им на 3,4 млн.кубически метра, стана ясно още по време на днешното събитие.

Изграждането на газопровод между България и Гърция е основен приоритет от доста време насам, изтъкна премиерът. Той обясни, че дори се очаквало при последната визита на гръцкия премиер да бъде подписано такова споразумение, но то не се е осъществило. Страната ни е изявила желание да изгради проекта, изцяло с наш ресурс, като проектирането и реализацията биха отнели около година. Според Станишев най-удачно би било да бъде изградена 100-километрова връзка. Това обаче не може да компенсира количествата, които получаваме от Русия. Премиерът напомни, че страната ни отдавна активно търси разнообразяване на доставчиците и изтъкна усилията ни за изграждането на „Набуко“, предаде БГНЕС.

Външните министри на страните-членки на ЕС се събраха днес в Прага за неформално заседание, организирано от Чешкото председателство на Съюза. Първата част от заседанието беше изцяло посветено на темата енергетика. Министърът на външните работи на България Ивайло Калфин говори първи на форума. Той представи данни за ситуацията у нас след спирането на подаването на природен газ, както и за предприетите в тази връзка мерки от българското правителство.

В рамките на форума Калфин постави въпроса за максимално бързо реализиране на проектите “Набуко” и "Южен поток". Няколко страни, особено тези, ангажирани в проекта “Южен поток”, подкрепиха предложението Европейската комисия да отдели по-голямо внимание на проекта. Министър Калфин уточни, че в случая не става въпрос за финансиране, а за включване на проекта в общата европейска политика или Южния газов коридор, съобщи външно министерство.

Министрите на външните работи на страните от ЕС, включително тези, които не внасят газ от Русия, подчертаха необходимостта от силна и солидарна обща позиция на ЕС в подкрепа на засегнатите от газовата криза държави. Заявена беше готовността на ЕС да изпрати свои представители или да осигури мониторинг на транзита на природен газ през Украйна, без да се намесва в двустранния спор между Русия и Украйна.

По време на срещата беше подчертана важността на проекта за свързване на националните енергийни системи, включително и газопреносните системи на страните-членки.

Когато пуснат газта от Русия, първите количества ще бъдат изпратени в България. Това каза директорът на "Нефтогаз" Олег Дубина в отговор на въпрос на евродепутата от АЛДЕ - ДПС Владко Панайотов в Европейския парламент.

"За мен остава без отговор най-важният въпрос: Кога ще бъдат възстановени доставките на газ към България?", попита българският евродепутат след началото на извънредното разширено заседание на Комисията по външна политика в Европейския парламент в Брюксел.

Украинецът обясни, че технологичният срок за възобновяване на доставките е 36 часа, но се надява експертите от Русия и Украйна да успеят да съкратят тези часове.

Очакванията му са най-напред да бъде отворен транзитният пункт "Орловка" - една от шестте станции по газопреносната мрежа между Русия и Украйна.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...