Общото събрание на ООН за 19-та поредна година осъди продължаващото вече 48 години икономическо ембарго на САЩ срещу Куба, предадоха световните агенции. Резолюцията, която няма задължителен характер, беше приета със 187 гласа "за", 2 "против" и 3 "въздържал се". Тя отразява неодобрението на света към дългогодишните усилия на Вашингтон да изолира Хавана, съобщава БТА.
Правителството на американския президент Барак Обама предприема стъпки за намаляване на враждебността с Куба, но засега не проявява готовност да вдигне търговското ембарго, отбеляза Ройтерс.
Кубинският външен министър Бруно Родригес изрази разочарование от политиката на САЩ, като заяви, че две години, след като Обама е обещал да се стреми към ново начало в отношенията с Куба, нищо не се е променило. Той каза, че през изминалия почти половин век ембаргото е нанесло на Куба икономически загуби за над 751 милиарда долара по сегашния курс на долара.
Родригес повтори предишни обвинения, отправяни от Хавана, като каза, че ембаргото представлява акт на геноцид.
Използването на думата "геноцид" предизвика гневна реакция от страна на американския делегат Роналд Годард, който заяви, че "такава нечувана злоупотреба с термина омаловажава истинското страдание на жертвите на геноцид на други места по света".
По думите му ембаргото е част от политика за насърчаване на човешките права в Куба. Той припомни, че правителството на Обама е премахнало ограниченията за посещения и парични преводи от роднини, увеличило е количеството хуманитарни стоки, които американци могат да даряват на кубинци и е направило по-лесно за американските телекомуникационни компании да договарят споразумения за предоставяне на услуги в Куба.