„През 1997 година страната ни изтегли заем от Международния валутен фонд на стойност от 2 млрд. долара. В момента в Българската народна банка има 28 млрд. лв. Това показва, че седем пъти се е увеличило покритието на лева“, каза финансистът Емил Хърсев пред БНТ. По неговите думи няма опасност от подобен на 1997 година сценарии за банковата система у нас.
Специалистът обаче коментира, че все още се чуди защо държавата не предприе по-сериозни мерки по отношение на случая с поставената под специален надзор „Корпоративна търговска банка“ АД (КТБ АД).
Той припомни аналогичния случай с ПИБ отпреди години, когато държавата предприе много по-сериозни мерки за стабилизиране на състоянието й. Според него в случая с КТБ АД такива действия не са били предприети.
„От няколко дена си задавам този въпрос. Не мога да му намеря отговор. Защо веднага не беше предприета масирана финансова подкрепа“, попита той. Хърсев смята, че причина за това може да е приоритетната за политиците предстояща предизборна битка.
Финансистът коментира, че действията срещу КТБ АД могат да се сметнат като атентат към финансовата институция, но не и като убийство. По неговите думи има още възможности банката да „оздравее“.
Емил Хърсев препоръча на клиентите на КТБ АД в деня, в който банката ще отвори врати – 21 юли, да не предприемат никакви действия. „Тези, които имат договори, да си стоят вкъщи. Тези, които имат банкови сделки, да си ги свършат“, завърши той.