След като миналата седмица стана ясно, че Хилари Клинтън ще посети България на 5 януари, днес говорителят на външно министерство Весела Чернева разкри повече подробности около визитата. Очаква се държавният секретар на САЩ да пристигне на летище София около 12:00 часа. Впоследствие тя ще потегли към Президентството и Министерския съвет за среща с президента Росен Плевнелиев и премиера Бойко Борисов.
Политиката няма да е единственото нещо, за което ще става дума по време на визитата на бившата първа дама на САЩ. Темите, които ще се обсъждат между държавниците, са много и разнообразни и ще са интересни на по-широк кръг от хора, а не само за тези, които се занимават с политика, обясни Чернева.
Политиците ще разговарят относно признаването на трудовия стаж на българи, които са работили в САЩ, визите за пътуване, образователни обмени и сътрудничество между висшите учебни заведения, както и подобряване на бизнес отношенията ни със САЩ, информира iNews.bg.
По въпросите за енергийната сигурност ще се обсъди проекта "Набуко", целият комплекс на южния коридор и това, което страната ни планира като елементи на свързаност с европейската газова система. Ще стане дума и за ядрена енергетика и по-конкретно за АЕЦ "Белене" и АЕЦ "Козлодуй".
Цялата тема за енергийната сигурност ще бъде детайлно обсъдена, включително и въпросите за шистовия газ. Припомняме ви, че на 18 януари парламентът наложи безсрочна забрана върху проучването и добива на шистов газ по метода "хидравлично разбиване" или чрез сходни техники. Миналата седмица пък стана ясно, че мораториумът най-вероятно ще бъде променен, а мотивите за нейното налагане - преразгледани.
Ще се обсъжда и запазването на ангажимента към съхраняване на американското участие в съвместните ни съоръжения – военните бази. "Ние очакваме те да продължат да се използват в същия мащаб и
Българската армия да продължи да тренира, да се модернизира и да подготвя части за наши мисии в чужбина", каза Чернева. Освен за нас базите са важни и в регионален контекст, тъй като имаме
двустранни споразумения със страни като Израел за тези съоръжения.
По отношения на регионалните въпроси ще бъдат обсъдени Западните Балкани с акцент Босна и Херцеговина. Причината е, че през април 2010 година в естонската столица Талин, по време на срещата между
външните министри на НАТО, българският външен министър и държавният секретар на САЩ са били сред най-отявлените защитници за даването на план за членство на Босна в НАТО.