Енергийният регулатор решава за цените на тока

31.05.2017 | 09:25
по статията работи: econ.bg
Всички дружества по веригата от производител до доставчик са заявили поскъпване на електроенергията в различна степен
Енергийният регулатор решава за цените на тока
Снимка: БГНЕС

Днес става ясно с колко ще поскъпне тока от 1 юли. Комисията за водно и енергийно регулиране ще се опита да ограничи поскъпването, съобщава Би Ти Ви.

Всички дружества по веригата от производител до доставчик са заявили поскъпване на електроенергията в различна степен.

АЕЦ „Козлодуй“ заявява цена на електрическата енергия от 58,09 лв. за МВтч, при необходими приходи за ценовия период от 1 юли 2017 г. до 30 юни 2018 г. от 845 348 хил. лв. и нетна електрическа енергия от 14 553 316 Мвтч. 

Дружеството залага на норма на възвръщаемост на капитала от 2,85%, което в частност се дължи на завишените инвестиционни разходи, свързани с удължаването на живота на 5 и 6 блок на централата. 

Нормата на възвръщаемост на собствения капитал е разчетена при 2,6% , като изчисленията се базират на завишени инвестиционни разходи на централата за 2017 г. от 182 млн. лв. и 226 млн. лв. за 2018 г., става ясно от прегледа на доклада.

Експертите, подготвили заявлението за АЕЦ „Козлодуй“ са категорични, че централата реализира загуба, заради занижените през последните години цени за регулирания пазар. 

Според данните, загубата  на дружеството от реализацията на електроенергията на регулирания пазар за 2016 г. е в размер от 109 млн. лв. 

Предвид предстоящите промени в пазарния модел, подходът за принудително компенсиране на непризнатите от КЕВР разходи в регулираната цена чрез свободния пазар, освен неправомерно става и твърде рисково за базов ядрен производител, отчитат от атомната централа. 

ТЕЦ „Марица Изток 2“ предлага цена за разполагаемост 32,40 лв. за Мвтч  (сега 24,50 лв. за Мвтч) и цена за електрическа енергия от 53,18 лв. за Мвтч ( сега 44,61 лв. за Мвтч). Исканата норма за възвръщаемост на капитала е 5,37%. В допълнение, дружеството настоява и за компенсиране на разходите като обект от критичната инфраструктура на страната. 

В обосновката си, експертите, изготвили ценовото заявление до енергийния регулатор припомнят, че „със Закона за енергетиката се въвеждат изискванията на Третия либерализационен пакет на ЕК, които целят ефективност на енергийния пазар по пътя към създаването на единен европейски енергиен пазар за електроенергия и природен газ. Това ще увеличи стандарта на услугите и сигурността на доставките“. 

„Наличието на такси в размерите, определени от КЕВР намалява приходите на „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД. Въвеждането на нови такси и разходи, както и увеличаването на разходите, свързани с екологични норми (квоти за емисии на парникови газове) поставят.

Дружеството в ситуация, при която не е в състояние да покрива разходите си, да обслужва  задълженията си към принципала. Това от своя страна създава и риск от невъзможност да бъде обслужван навреме държавно гарантирания заем, отпуснат от Японската банка за международно сътрудничество /ЯБМС/, който е със срок за погасяване до септември 2018 година. 

Съществуващата пазарна ситуация, продиктувана от действащия пазарен модел в сектор Енергетика, в средносрочен план ще доведе централата до невъзможност да извършва плановите си ремонти, което създава рискове от повишаване на аварийността на съоръженията и до натрупване на допълнителни загуби“, коментират анализаторите от държавната въглищна централа. Интересен е изводът, че при заложените цени досега ТЕЦ „Марица Изток 2“ може да съществува в напълно регулиран пазар, но само в случай, че получава компенсации като „критична инфраструктура“.  В доклада се прави преглед и на цените на свободния пазар, според който участието й в организирания борсов пазар от „БНЕБ“ ЕАД  през 2016 г. формира около 6% от общите приходи на централата. „Разглеждайки този  пазарен сегмент от общата структура на свободния енергиен пазар у нас, следва да се има предвид, че за в бъдеще той ще оказва все по- голяма роля при формиране на пазарния портфейл“ на централата, констатират авторите на обосновката в ценовото заявление. 

След разглеждане на всички обстоятелства се стига и до извод, централата не може да продължи да покрива разходите си, ако енергийният регулатор не удовлетвори  искането за компенсиране на разходи от над триста милиона лева. 

„В резултат на изложеното до тук, установената сума на отчетените и не компенсирани разходи, породени от наложени задължения към обществото в периода 2015-2017 г. на „ТЕЦМарица изток 2“ЕАД възлизат общо на 207 235 хил.лв. За новия регулаторен период същите се очаква да достигнат до 103 967 хил.лв.,или общата стойност на  финансовия дефицит в края на периода е в размер на 311 202 хил.лв.“, заключават експертите. 

 „Изводът, който може да бъде направен, е че при сега действащия пазарен модел и регулаторна рамка, централата не е в състояние да покрива пълните разходи за производство на електрическа енергия. За да продължи „ТЕЦ Марица изток 2“ЕАД  да изпълнява ефективно своята ключова роля при гарантиране сигурността на електроенергийната система на страната, е от изключителна важност осигуряването на финансова обезпеченост на централата. Поетапната либерализация на пазара на електрическа енергия у нас през последните няколко години, бе свързана с предприемането на частични действия, имащи за цел отстраняването на определени препятствия по пътя към крайната цел –интегриран пазар на електрическа енергия и природен газ. Днес страната ни е на крачка от напълно либерализиран електроенергиен пазар, което е основният мотив за преразглеждане и утвърждаване на стабилна регулаторна политика, осигуряваща равнопоставеност и конкурентоспособност на всички пазарни участници“, се казва в мотивите. От централата припомнят и ангажимента си за закупуване на квоти от емисии.

„Въпреки предвидената в член 10 в възможност за безплатни квоти, „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД ще трябва да закупува над 80% от емитираните количества за периода 2013 –2019 г.“.

Електроенергийният системен оператор (ЕСО) също предлага по-високи цени за новия ценови период от 1 юли тази година. В мотивите за повишението се посочва, че след анализ е установено, че „дружеството реализира загуба от регулирана цена за „пренос на електрическа енергия“. По отношение на цена за достъп се отбелязва, че тя е с (- 3,42%) по-ниска от действащата до 30 юни 2016 г.

На тази база ЕСО предлага цена за пренос на електрическата енергия през електропреносната мрежа от 7,72 лв. за Мвтч (досега 7,36 лв. за Мвтч) и 1,26 лв. за Мвтч (1,13 лв. за Мвтч) цена за достъп.

Националната електрическа компания (НЕК) залага на повишение на цената на електроенергията с 10 процента и по-висока такса „задължение към обществото“, за което 3eNews вече писа. Друг е въпросът, че в разчетите си общественият доставчик залага на старите цени за изкупуване на електрическата енергия от производствените централи. 

Електроразпределителни и електроснабдителни дружества 

За ценовия период 1 юли 2017 г.-30 юни 2018 г. ЧЕЗ Разпределение планира да пренесе и разпредели електрическа енергия до крайните клиенти в размер на 9 321 712 Мвтч. Дружеството възразява против досегашния технологичен разход от 8% и настоява за 11,53%, който според изчисленията на експертите от ЧЕЗ е и реалният такъв, както и по-високи разходи за балансиране и по-високи оперативни разходи.  

От внесеното заявление на дружеството, което обслужва Западна България става ясно, че увеличението е базирано на необходими приходи за ЧЕЗ Електро от 563 036 хил.лв.

Настоява се за признаване на реални оперативни разходи за лицензионна дейност, както и размер на регулаторната база на активите на стойност 518 028 хил. лева, което ще гарантира изпълнение на одобрените от КЕВР инвестиции от 96 409 хил. лв.

В заявлението си до енергийния регулатор EVN България е доста по-конкретно - средната цена на електроенергията за битови клиенти в Югоизточна България е разчетена при увеличение от 2,36%. 

Дневната тарифа ще се промени с 1,8 % от сегашните 0,17217 лв./кВтч. (без ДДС) на 0,17535 лв./кВтч. (без ДДС), а нощната тарифа с 4,9 процента от сегашните 0,09778 лв./кВтч (без ДДС) на 0,10256 лв./кВтч.(без ДДС).

По изчисления на компанията месечната консумация на едно средно домакинство в Югоизточна България от 200 кВтч. дневна енергия и 70 кВтч. нощна енергия, стойността на месечната фактура на това домакинство би се променила с 1,17 лв. с включен 20% ДДС, т.е. от 49,53 лв. на 50,70 лв.

Компанията залага и увеличение на преференциалната цена на електрическата енергия, произведена по високоефективен комбиниран начин, от 134,49 лв/МВтч (без ДДС) на 144,01 лв/МВтч (без ДДС).

От "Енерго-про" исканото от тях увеличение за битови потребители също е средно с 2.16%.

Всички дружества от енергийния сектор претендират за т.нар.  „Z– фактор“, който служи за корекция на цените на база разлики в прогнозните и реално извършените разходи през предходната годината.

Окончателното решение за новата цена на тока ще стане факт на 30 юни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...