Турският президент Реджеп Тайип Ердоган критикува лихвената политика на банките в страната и предупреди ръководителите им, че ще смята за държавна измяна, ако продължат да поддържат високи лихви.
Това отдавна е любима тема на президента, който предпочита растежът в икономиката да се захранва с достъпни кредити за потребление. Освен това значителна част от подкрепата за партията му идва от дребния бизнес, който разчита на по-лесен достъп до капитал. Той е заявявал, че високите лихви предизвикват инфлация, което противоречи на основни разбирания в икономическата теория.
Но в сряда думите му бяха по-остри от обичайното. "Няма да се поколебая да критикувам и да питам банките защо са поели в погрешната посока за лихвените нива. Ако банковите сектор се опита да се възползва от тази възможност, ще си има работа с нас."
Ердоган добави в реч, предавана по телевизията, че очаква кредиторите да предприемат мерки в дух на "братство и солидарност" след метежа от 15 юли.
Държавната Ziraat Bank – най-голямата по активи - веднага обяви, че сваля лихвите си по ипотечни заеми от 1 на 0.82 процента месечно.
TEB, поделение на френската BNP Paribas, както и Denizbank, контролирана от руската "Сбербанк", я последваха и също свалиха под 1% месечната лихва по заеми за купуване на имот.
Средната доходност от депозити – основният източник на средства за банките, е 10%. Средният матуритет на депозитите е 3 месеца, докато падежът на ипотечни заеми е до 10 години. Във вторник централната банка позволи на търговските банки да понижат с 50 пункта изискванията си за размера на резервите спрямо активите им, за да им помогне да освободят средства за финансиране.
Ердоган, който особено държи да има строителство в Турция, призова банките да поддържат лихвите по ипотечни заеми под 9% годишно. За него издигането на държавни и частни обекти е символ на просперитета, на създаване на работа и на печелене на лоялността на избирателите пред урните в дни на гласуване, коментира "Ройтерс".
През 2015 г. продажбите на жилища се увеличиха с 11%, но през първата половина на 2016 г. намаляха с 1%. Спадът на годишна база през юни бе 4%.
"Ziraat има капацитет да поеме намалени лихви и по-малка доходност, но за някои други банки това може да се окаже доста трудно", коментира банков анализатор, пожелал анонимност.
Думите на Ердоган може да изнервят инвеститорите, които предпочитат фискална дисциплина и структурни реформи, а не неоснователно евтини кредити в Турция.
Индексът, обединяващ турските банки на борсата, се понижи след изказването му с 1.78%, докато основният индекс слезе с 0.72%.