Турското правителство ще увеличи минималната работна заплата (МРЗ) в страната с 30% от 1 януари 2016 г. Така президентът ще се отблагодари на милионите бедни работници, гласували за партията му на изборите, като спази предизборното си обещание към тях. Предложението ще бъде внесено за обсъждане в парламента на 1 декември.
Въпреки това, ако не бъдат въведени и контрамерки за негативните последици от рязкото вдигане на заплати в една икономика с ниска конкурентоспособност и висока инфлация, властите рискуват да влязат в конфликт с местните работодатели и с международните инвеститори, коментира Reuters.
Бизнесът в Турция е недоволен от популистката политика на Ердоган. Частният сектор настоява държавата да сподели увеличението и предупреждава за бързо увеличаване на разходите за труд и съкращаване на работни места.
В момента работник, получаващ нетно възнаграждение от 1000 турски лири ($350 или около 640 лв.), струва на работодателя си 1496 лири, като в тази сума са включени и социалните осигуровки. Плановете са за ново минимално заплащане от 1300 лири (450 долара или 820 лева).
Ако мярката бъде приета от парламента, това ще бъде най-високото покачване на МРЗ в Турция от 2003 г. насам. Мярката ще окаже въздействие върху около 20% от 26-милионната работна ръка на страната. Според в. "Хюриет" по документи наетите "на светло" са 12 милиона, от които 5 милиона са на минималната работна заплата, а на мнозина от тях останалото се доплаща "на ръка" с цел спестяване на плащания от бизнеса към държавата.
Производителността на труда в Турция е под средната в ЕС, а правителството се опитва да убеди инвеститорите, че ще поддържа фискална дисциплина.
Увеличаването на заплатите вероятно ще струва на турските компании допълнителни разходи от 26.4 млрд. лири (9.2 млрд. долара), или приблизително 1,5% от БВП за 2014 г.
През последните 5 години средният ръст на заплатите в Турция е бил 5%, докато производителността се е увеличавала само с 1,5% за същия период.
Статията е публикувана в iNews.