Оплакванията от търговете за възлагане на обществени поръчки растат, като най-често се обжалват процедури за строителство в строителството. От проведените за година около 7500 търга за 16% има жалби, съобщи шефът на Агенцията по обществени поръчки (АОП) Миглена Павлова пред парламентарната икономическа комисия, която вчера прие на първо четене промени в закона. Допреди година възражения е имало срещу 10% от процедурите, което означава над 50% ръст.
"По-голямата част от обжалванията касаят поръчки в областта на строителството", уточни пред в. "Сега" министърът по еврофондовете Томислав Дончев. Обяснението е, че в тази област участвали най-много играчи и конкуренцията е най-жестока. "Има обаче и недобросъвестни фирми, които чрез жалби се опитват да изнудват възложителите", допълни Дончев.
Поправките в закона, които предвиждат държавата и общините занапред да назначават външни независими експерти в конкурсните комисии само по желание, а не задължително, предизвикаха бурен дебат в комисията.
Според Диана Ковачева от "Прозрачност без граници" в процедурите трябва непременно да се привличат независими наблюдатели, които задължително да попълват декларации за конфликт на интереси. "Идеята е те да видят има ли натиск или лобиране за определени фирми, които кандидатстват за дадена поръчка", обясни Ковачева. Според министър Дончев практиката за включване на представител на браншова организация в комисиите е добра, но трудно изпълнима, защото липсвали достатъчен брой специалисти. Бизнесът разполага с експерти, но възложителите на обществени поръчки бягат от прозрачност и външен контрол.