Жените в Европейския съюз печелят с 16.3% по-малко от мъжете, показват данните на Евростат за 2015 г. при сравнение на средното им брутно почасово възнаграждение.
Жените получават по-малки възнаграждения от мъжете във всяка страна-членка. Най-голяма е разликата в заплащането в Естония – 26.9% в полза на мъжете, Чехия (22.5%), Германия (22%), Австрия (21.7%) и Великобритания (20.8%). На другия полюс са Люксембург и Италия с по 5.5%, Румъния (5.8%), Белгия (6.5%) и Полша (7.7%). България е в средата на класацията с разлика от 15.4 на сто, като е под средното ниво за ЕС.
По отношения на разликата в заплащането според позицията, тя е най-голяма при мениджърите. През 2014 г. Разликата в заплащането между мъжете и жените на ръководни постове е била 23% в полза на мъжете. Най-малка е разликата при служителите в канцеларии (офис асистенти, секретари и т.н.) и в продажбите – по 8%, но Евростат отбелязва, че това са секторите с най-ниски заплати.
Част от разликата в доходите може да се обясни с индивидуалните характеристики, например опит и образование, със секторни и професионални сегрегации (например по пол). Разликата в заплащането е свързана с редица културни, правни, социални и икономически фактори, които надхвърлят единния въпрос за равно заплащане за равен труд, посочва статистическата служба.