Жилищен фонд да подпомага лицата с ниски доходи, предлагат от МИП

13.03.2014 | 13:20
по статията работи: Симеон Досев
Разработва се концепция за публично-частни партньорства между държавата, общините и частни инвеститори
Жилищен фонд да подпомага лицата с ниски доходи, предлагат от МИП

Държавата да инициира създаването на социален сграден жилищен фонд. Той ще задоволява потребностите на семейства и лица с ниски доходи и специфични нужди, самотни възрастни хора и граждани в неравностойно положение. Това предлагат експерти на Министерството на инвестиционното проектиране (МИП), информират от ведомството.

Новата инициатива на институцията е в сферата на жилищната политика. В момента се разработва концепция за създаване на публично-частни партньорства между общините, държавата и частни инвеститори, в която държавата и общините да участват чрез безвъзмездно предоставяне на терени за строителство и облекчени условия за ползване на социалните домове.

За тяхното създаване, управление и поддържане се предвижда създаване на жилищни асоциации, а финансирането на строителството им ще се осъществява чрез създаване на финансов жилищен фонд Тези намерения ще залегнат в нов Жилищен кодекс, какъвто България към момента няма.

В изработването на документа трябва да се включат професионалисти от държавния, общинския и неправителствения сектор и гражданите, които ще се възползват от жилищния сграден фонд. Експертите на МИП вечеса започнали с проучването на наличния социален жилищен фонд и на нуждата от социално подпомагане в различните общини.

От ведомството уточняват, че информацията за това се набира от общините и държавните институции, отговарящи за тази дейност, чрез специално изпратено писмо. В него от всички общини и от Агенцията за социално подпомагане се иска информация за конкретните нужди от жилищно подпомагане, наличния сграден фонд, който може да се ползва и свободните терени, които могат да бъдат предоставени за строителство на социални жилища.

В проучването са включени и ромските гета. Според концепцията населението им трябва да бъде преместено в благоустроени жилища в съседни терени. На мястото на гетата се предвижда създаването на производствени зони, в които да има условия за трудова заетост на малцинствата. В МИП обсъждат и идеята за създаване на база от данни, интегрирана в Hационален информационен портал, който ще дава информация за наличностите и нуждите от социални жилища.

Очакваните ефекти от изпълнението на проекта включват осигуряване на заетост в строителния сектор, подпомогне на бранша чрез създаване на условия за публично-частни партньорства между бизнеса и общините, стабилизиране на живота на хората и борба с демографската катастрофа. Освен това инициитивата ще оптимизира  социалното подпомагане за уязвимите групи и ще повиши ефективността на програмите за социално подпомагане.

Новите законодателни мерки ще разширят и отговорностите на собствениците на жилищни сгради, в това число тези в режим на етажна собственост, тъй като ще се регламентират местата за управление на отпадъците.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...