Жителите на Южен Судан ще се произнесат днес на референдум дали Югът да стане независима държава. Гласуването ще продължи от 9 до 15 януари, съобщава АФП, цитирана от БТА.
Судан е най-голямата по територия държава в Африка - 2.5 милиона квадратни километра, с население 42 милиона. Южен Судан се простира върху около четвърт от територията - 589 хил. кв. км., и има
население между 8 и 10 милиона. Северът е преобладаващо арабски и мюсюлмански, а Югът - африкански и християнски. Икономиката се опира на петрола - дневното производство е около 500 000 барела -
който осигурява 90% от експортните приходи. Три четвърти от петролните залежи са в
слабо развития Юг.
Всичко е готово за референдума, очакван от близо 50 години, посочва Франс прес. Денис Кадима, ръководител на операциите на ООН за организиране на избори и референдуми, заяви: "Осигурихме изборните книжа, сега комисията за референдума трябва да ги достави в изборните секции".
Президентът Омар ал Башир каза, че ще се натъжи, ако Северът и Югът се разделят, но ще приветства решението на жителите на Юга, дори да се произнесат за независимост. Той заяви това в южната столица Джуба, където направи необичайно посещение.
За участие в референдума са регистрирани 3.9 милиона южняци, но също представители на малцинства от Севера и диаспората. Референдумът е предвиден в мирното споразумение, което през 2005 г. сложи край на втората война между Севера и Юга, отнела живота на два милиона души.
Отношенията Север-Юг са сложни от десетилетия заради робството, както и политическите и религиозните различия за ролята на централната власт в Хартум и светския характер на държавата, отбелязва АФП. От 1920 до 1947 г. британската колониална власт управлява двата района поотделно, ограничава движението на населението и насърчава християнизацията и англизацията на Юга, в противовес на арабско-мюсюлманския Север. В края на 1955 г., точно преди провъзгласяването на независим Судан, избухва първата гражданска война, която продължава до 1972. Югът започва втора война през 1983 г., завършила с подписването на мирното споразумение от 2005 г.
Югът има политическа автономия от 2005 г. и е твърде вероятно жителите му да се произнесат за независимост.
За да бъде валиден резултатът от референдума, в него трябва да участват 60% от регистрираните избиратели.
Гласуването ще бъде следено от наблюдатели от ЕС, Арабската
лига и центъра "Картър".
Ако южняците изберат независимостта, Югът може да стане нова държава още през юли, когато изтича шестгодишният преходен период, предвиден в мирното споразумение.
Южносуданският президент Салва Киир, заяви, че преживява "исторически момент", гласувайки сутринта в референдума за независимост, който би могъл да раздели на две части най-голямата африканска страна, предаде АФП.
Хиляди суданци, мнозина от които не бяха спали през нощта, чакаха часове пред избирателните бюра преди те да отворят в 05:00 часа по Гринуич (07:00 часа българско време) в столицата на Южен Судан Джуба. Отворени са били и избирателните бюра в Хартум, административния център на Северен Судан, но те останали безлюдни, уточнява АФП.