Жителите на двете най-големи области в Италия гласуват за данъчна автономия

22.10.2017 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Допитването в регионите, в които живее близо четвърт от населението на страната и където се произвеждат около 30 на сто от брутния й вътрешен продукт, няма да е обвързващо
Жителите на двете най-големи области в Италия гласуват за данъчна автономия
Снимка: БГНЕС

Ломбардия и Венето, две от най-богатите области в Италия решават на референдум дали искат повече автономия от централните власти.

Допитването в регионите, в които живее близо четвърт от населението на страната и където се произвеждат около 30 на сто от брутния й вътрешен продукт, няма да е обвързващо, нито формално цели да доведе до независимост. Управляващите обаче ще използват евентуален резултат в подкрепа на автономията, за да издействат по-големи отстъпки от Рим. Те уверяват, че случаят им няма много общо с този на Шотландия (която гласува за отделяне от Великобритания през 2014 г.) и Каталуня, макар политици начело и на Венето, и на Ломбардия в миналото да са заявявали подкрепа за отделяне.

Става дума основно за финансови и административни отстъпки. Според "Гардиън" е възможно статутът, който двете северноиталиански провинции може да опитат да придобият, да е "полуавтономия". Изданието припомня за случая на планинското градче Сапада във Венето, което скоро ще стане част от Фриули-Венеция Джулия - провинция, която се ползва от такъв статут заедно с още четири други заради културни различия и нуждата да бъдат защитени етнически и лингвистични малцинства. През септември италианските власти одобриха "прехвърлянето" на привлекателната за скиори и планинари Сапада - първото в съвременна Италия.

"Причините хората да искат да са част от Фриули са различни: имаме собствен диалект, който произтича от немския, и се чувстваме културно близки до Фриули," казва кметът ѝ Мануел Пилер Хофер за "Гардиън". "Но основната е икономическа: когато живеят до полуавтономна област, хората виждат предимства, кито нямат. Виждат по-добър контрол върху финансите, по-добро здравеопазване и устойчиви инвестиции, както и по-висок стандарт на живот."

И двата региона, управлявани от крайнодясната партия "Северна лига", биха могли да преговарят с правителството в Рим без легитимация от референдуми - такава възможност е залегнала в Конституцията за всяка от общо 20-те области на страната. Освен това допитването създава допълнителни финансови разходи в размер на 55 милиона евро и критиците казват, че това е излишно натоварване на бюджетите. Противно на този пример северната провинция Емилия-Романя, където на власт е управляващата Демократическа партия, започна такива преговори, за да даде пример, че не е нужно допитване на всяка цена.

От тези средства 24 милиона евро са дадени само за електронни таблети, с които също ще може да се гласува и които после ще бъдат дарени на училища в провинциите. В края на седмицата в. "Кориере дела сера" и други италиански издания съобщиха, че хакери са успели да пробият защитата на системата и могат да ползват данни, заредени в нея. Според фирмата, която отговаря за системата, информацията, до която те имат достъп, няма нищо общо с гласуването.

Лука Дзая и Роберто Марони, които управляват съответно Венето и Ломбардия, обаче твърдят, че Рим ги е оставил без избор, отказвайки да се вслушва в призивите им за диалог. Те казват (подобно на Барселона) и че провинциите им плащат 50 милиарда повече от данъчните си приходи в сравнение с това, което получават.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 26.03   1812 г. – Земетресение разрушава Каракас, Венецуела. 1828 г. – Австрийският композитор Франц Шуберт изнася единствения си публичен концерт. 1841 г. –...