Журналистите от "Гардиън" – терористи?!

04.12.2013 | 12:50
по статията работи: Георги Георгиев
Полицията проучва дали те могат да бъдат разследвани за тероризъм заради разкритията, направени от Едуард Сноуден
Журналистите от "Гардиън" – терористи?!

Британската полиция прави проучване, с което да установи дали екипът на вестник „Гардиън“ може да бъде разследван по обвинение в тероризъм. Причината за евентуалното тежко обвинение е начинът, по който журналистите са се отнесли към секретните данни, предоставени им от Едуард Сноуден, съобщи във вторник висш офицер, работещ в британските антитерористични служби.

Новината дойде след като Алан Ръсбридбжър, редактор в Гардиън“, бе привикан да даде показания пред комисия в британския парламент. Там той бе обвинен от депутатите, че е помагал на терористите с това, че е направил топ сектретна информация публично достояние и я е споделил с други медии, пише „Ройтерс“.

Гардиън бе едно от няколкото издания, които публикуваха редовно секретните данни, предоставяни им от Сноуден за мащабните шпионски операции на щатската Агенция за национална сигурност (NSA) и Британската агенция за подслушвания GCHQ. С тях двете агенции години наред са следели интернет активността и телефонните комуникации на милиони потребители по целия свят, в това число на германския канцлер Ангела Меркел и бразилския президент Дилма Русев.

Британските специалисти по сигурността твърдят, че данните, които Сноуден е изнесъл, включват детайли за британски шпиони, чието разкриване може да постави живота им на риск.

Членовете на парламента пък обвиняват журналистите, че с публикациите си журналистите са нарушили раздел 58А от британското антитерористично законодателство, според който е престъпление да се публикува или комуникира каквато и да е информация за членове на въоръжените сили или разузнавателните служби на страната

Пред парламентарната комисия Ръсбридбжър се защитил, като заявил, че вестникът му се е въздържал от публикуването на подобна информация от документите на Сноуден.

„Мисля, че сме публикували до момента 26 документа от общо 58-те хиляди, които сме прегледали. Така че сме направили много внимателни преценки, коя част да отпечатаме“, сподели Ръсбридбжър и допълни, че вестникът му не е публикувал и по никакъв начин не е издал имената на хората от тези документи.

Британският журналист дори контрира обвинителите си с обвинението, че въпросните документи са били много лесно достъпни и че освен контракторът Сноуден (който фактически не е бил на служба в NSA) достъп до тях са имали близо 850 хиляди души.

В момента Едуард Сноуден, за който се предполага, че е свалил между 50 хил. и 200 хил. секретни документи на щатските и британски служби, живее в Русия, където е получил временно политическо убежище. В САЩ той е обвинен в нарушаване на щатския закон за шпионажа.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 01.11   79 г. – Започва едно от големите изригвания на вулкана Везувий. 1478 г. – папска була на Сикст IV за въвеждане на инквизицията в Кастилия. Начало на испанската...