Точно преди 18 години, на 15 март 1999 г., е създадена Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Датата не е случайна, защото днес е Денят на потребителя. Определен е в памет на речта на американския президент Джон Ф. Кенеди, който на 15 март 1963 г. обявява пред Сената идеята за закон за защита на потребителите. Кенеди посочва "четирите основни права на потребителя": правото на безопасност, правото на информация, правото на избор, правото да бъдеш чут.
Впоследствие са добавени още четири: правото да бъдат задоволени основните потребности, правото на обезщетение, правото на образование; правото на здравословна околна среда. Именно тези осем права са залегнали в Правилата за защита на потребителите, приети от ООН, пише в. Стандарт.
Избирането на Деня на потребителите за "рожден ден" на НЗОК не е случайно. "Това беше първото послание към българските граждани за края на административно-командния модел "Семашко", по който бе управлявано здравеопазването преди 1989 г. Това, което искахме да направим, беше да изградим една нова обществена институция, която да защитава правата на гражданите като здравни потребители", коментира преди години във Фейсбук д-р Илко Семерджиев, който е основател на НЗОК. Със създаването на Касата се дава началото на най-мащабната здравна реформа в България през последните 50 г. Възстановява се общественият договорен модел, престанал да съществува през 1947 г.
През 1998 г. е приет основният пакет от закони - за здравното осигуряване, за лечебните заведения и за съсловните организации на лекари и стоматолози. През 1999 г. се създава НЗОК, която оперира с вноските за здравно осигуряване, събирани в специален фонд, отделен от бюджета.
Целта на НЗОК е да осигурява и да гарантира свободен и равнопоставен достъп на осигурените лица до медицинска помощ - чрез определен по вид, обхват и обем пакет от здравни дейности, както и свободен избор на изпълнител, сключил договор с районна здравноосигурителна каса (РЗОК). Принципът е "Плащаме всички, ползва този, който има нужда" - подобно на модела в Германия.
Първоначално реформата се прилага в извънболничната помощ, като на 27 април 2000 г. е подписан първият за България Национален рамков договор (НРД) между НЗОК и съсловните организации на лекарите и стоматолозите. През 2001 г. е подписан НРД за включване на болниците в здравноосигурителната система.
Хората трябваше да си изберат личен лекар, който да им осигури достъп до системата. Аптеките също са договорни партньори на Касата. Първият бюджет на НЗОК, включващ здравноосигурителни плащания, е изготвен през 2000 г. Тогава касата е разполагала с малко над 257 млн. лв. за плащания за здравни услуги. През годините бюджетът на НЗОК непрекъснато се увеличава. За 2017 г. Касата разполага с 3 452 816 000 лева от приходи и трансфери, като увеличението спрямо 2016 г. е с 247,7 млн.
Изминалите години на тази реформа са белязани от променливи резултати. Движението на процесите невинаги е напред и нагоре.
"Анализът на работата на НЗОК за последните няколко години показва немалко сериозни проблеми: нисък административен капацитет, неудовлетворителен медицински и финансов контрол, недостатъчно поддържана в техническо отношение на интегрираната информационна система. Но, макар и трудно, НЗОК ще продължава да утвърждава безспорното си достойно място като институция, призвана да защищава правата на пациентите на всички нива в здравноосигурителната система", казват от Касата.