За повече диалог между бизнеса, администрацията и образованието

19.03.2012 | 13:05
по статията работи: Петя Бързилска
Трябва да се обърне внимание на чуждите инвестиции и да се подобри квалификацията на държавните служители, настоява бизнесът
За повече диалог между бизнеса, администрацията и образованието
Снимка: Sxc.hu

Трябва да се засили диалогът между бизнеса, администрацията и образованието. До този извод стигнаха днес представители на български фирми, неправителствени организации, образователни институции и Министерството на финансите на бизнес закуска под надслов "Икономическият растеж на България". Събитието беше организирано от Българския форум на бизнес лидери (БФБЛ).

Конкретна мярка, която беше предложена, беше организирането на Съвет за инвестиционна промоция, с който да се рекламират по-адекватно възможностите за инвестиции в България. Друго предложение на участниците беше да се създаде Консултативен съвет по здравеопазване, който да обединява пациентските организации и фармацевтичните компании. Освен това бяха дискутирани и промени в законовите рамки, които да улеснят навлизането на млади хора в образованието. 

"Трябва да обърнем внимание на инвестициите от чужбина", каза Максим Бехар, управител на компанията за връзки с обществеността M3 Communications. Той заяви, че българският пазар е необходимо да се промотира, както и това, че в момента добрата данъчна политика е наше предимство. Според него основното преимущество на България е 5%-ният данък дивидент, който е привлекателен за инвеститорите. В този ред на мисли, ако ние уеднаквим данъчната си политика с европейската, ще загубим това си предимство, счита Бехар.

Във фокуса на провелата се дискусия влезе връзката между образованието и бизнеса, както и засилването на положителните взаимоотношения между администрацията и фирмите. Валентина Николова от неправителствената организация "Заедно в час" подчерта необходимостта от конкретни промени в Кодекса на труда, които да позволят на млади специалисти по-лесно да започнат работа като учители. Тя обърна внимание на факта, че законодателството в момента не позволява това.

От своя страна Мария Михайлова, представител на Англо-американското училище в София, заяви, че трябва да се въведат данъчни облекчения, които да подпомогнат бизнеса да инвестира в образованието.

Зоя Паунова, изпълнителен директор нa Astra Zeneca, компания, занимаващата се в научно-изследователска дейност в сферата на фармацевтиката, подчерта необходимостта България да приключи годината без бюджетен дефицит. Тя също така заяви, че трябва да се подкрепят стартиращи фирми и да се улесни достъпът им до финансиране. Според Паунова подобряването на връзката между различните държавни институции от една страна и между тях и бизнеса от друга е особено наложително.

По време на дискусията на преден план излязоха проблемите с квалифицираността на държавните служители и излишното забавяне на различните процедури, които пречат на работата на бизнеса. Бяха отправени предложения за подобряване на аналитичните звена в държавната администрация и за по-голям публичен достъп до административни данни.

От Министерството на финансите се съгласиха с отправените предложения и обърнаха внимание на положителните промени, които настъпват в държавната администрация, що се отнася до квалифицираността на персонала.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...