Четирите празнични дни по Великден са време за почивка. На много хора обаче се налага да работят по различни причини. Как е уреден този въпрос в българското законодателство? Трябва ли да получаваме повече пари за труда си в подобни случаи?
Според чл. 262 на Кодекса на труда за работа през почивните дни компенсацията е най-малко 75% върху сумата, която човек получава на ден, а за работа през официалните празници - минимум 100%. Когато не е уговорено друго, увеличението се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор.
През празничните дни около Великден инспектори от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ГИТ) ще проверяват за нарушения на трудовото законодателство. В офисите на ГИТ в страната има дежурни, които приемат сигнали за нарушения.
Сред фирмите, които ще бъдат обект на проверките, са пътностроителните компании в София, предаде bTV. Празничните дни и силно намалелият трафик в столицата са най-доброто време за тях да работят спокойно. Това обаче не е за сметка на Столична община, а за фирмата. При получаване на поръчката строителите имат сключен договор, в който са определили своята цена и са се застраховали, че ще се наложи да се работи по празници, почивни дни или в тъмната част на денонощието.
Проверките на ГИТ за заплащането на положен труд на официални празници най-често откриват нарушения в търговията на дребно, ресторантьорството и хотелиерството, както и в дейностите по охрана.