България и още 7 държави от Европейския съюз (ЕС) са заплашени от санкции, тъй като не са транспонирали* директивите за електроенергията и природния газ от Третия енергиен либерализационен пакет в собственото си законодателство. Това е трябвало да стане до 3 март 2011 г., става ясно от информация на Европейската комисия (ЕК)
Шест държави - Кипър, Испания, Люксембург, Нидерландия, Румъния и Словакия, не са информирали ЕК относно никакви мерки за транспониране на двете директиви, а Естония не е внесла информация по отношение на документа, касаещ природния газ.
Държавите-членки имат срок от 2 месеца, за да предприемат мерки. Ако не спазят задължението си, ЕК може да заведе иск срещу тях пред Съда на Европейския съюз, коментират от Брюксел.
Припомняме ви, че според приетия през 2009 г. Трети енергиен пакет, държавите-членки трябва да се погрижат за разделянето на производителите и доставчиците от операторите на преносни системи. Страните могат да избират между 3 различни предложния за отделяне на производството и доставката на електричество и природен газ от експлоатацията на мрежата за пренос:
- пълно отделяне на собствеността върху преносната инфраструктура;
- създаване на независим оператор на система (НОС);
- създаване на независим преносен оператор (НПО)
Трети енергиен пакет гарантира повече права за потребителите. С промените, наложени от него, компаниите трябва да предоставят на клиентите си всички необходими данни за потреблението на газ и електричество и за техните права като потребители. Също така се предвижда възможност потребителите да могат например да сменят своя доставчик на газ или електричество в рамките на три седмици и без допълнителни такси.
За преносната мрежа за електричество в България се грижи Електроенергийният системен оператор (ЕСО), който е дъщерно дружество на Националната електрическа компсния (НЕК). За газовата инфраструктура отговаря "Булгартрансгаз" ЕАД. И двете компании влизат в състава на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Въпросът за изваждането на ЕСО от оструктурата продължава да стои на дневен ред.
Впоследствие от МИЕТ обясниха, че до месец изискванията на Третия енергиен либерализационен пакет ще бъдат част от българското законодателство. В информацията се допълва: "България е в процес на транспониране в своето законодателство на изискванията на Директива 2009/72/ЕС относно общите правила за вътрешния пазар на електроенергия и Директива 2009/73/ЕС относно общите правила за вътрешния пазар на природен газ. Промените в Закона за енергетиката, които въвеждат изискванията на директивите, бяха гласувани от Министерския съвет на 17 януари и внесени в Народното събрание на 23 януари. През миналата седмица текстовете бяха гласувани на първо четене от икономическата комисия в парламента. Очаква се в рамките на месец те да бъдат окончателно одобрени".
По отношение на това се посочва, че Българският енергиен холдинг е в процес на избор и сключване на договор с консултант по преструктурирането на НЕК. С това реално започва процесът по физическото отделяне на ЕСО от държаватата компания.
*Терминът "транспониране" се използва в европейския правен език и буквално означава "пренасяне" на европейските норми в българското национално право.