Снимка: Sxc.hu
Младежи посрещнаха тази сутрин депутатите пред Народното събрание с листовки, които ги агитираха да подкрепят забраната за тютюнопушене на обществени места, предаде Агенция „Фокус".
Момче и момиче облечени с бели тениски, на които е щампован знака за забрана на тютюнопушенето, призовават народните представители при гласуването на Закона за здравето на второ четене да подкрепят забраната за тютюнопушенето на обществени места от 1 януари 2010 г. Зад инициативата стоят: БЧК, Фондация „Имеон-Балкани", Фондация „Знание и здраве", Фондация „Борба с рака", Асоциация „Жени против тютюнопушенето - България", Фондация „България младежка превенция", Сдружение „Живот без тютюнев дим".
Да се премине към тотална забрана на тютюнопушенето, едва след като се проведе мащабна кампания сред населението в насока ограничаване на пушенето. Това поиска от парламентарната трибуна председателят на комисията по здравеопазването доц. Борислав Китов при обсъждането на промените в Закона за здравето.
Подобна забрана има само в няколко европейски страни, заяви Китов. По думите му всички препоръки на Съвета на Европа има препоръки за максимално ограничаване на тютюнопушенето, но не и тотална забрана.
„Тоталната забра на тютюнопушенето е въведено в страни, в които се е провела мощна кампания срещу тютюнопушенето и в следствие на което броят на пушачите е намалял значително. Едва тогава е въведена забраната. В България такава кампания не е провеждана", каза депутатът. По думите му в момент на криза, когато са застрашени туризма и икономиката от външни инвестиции, не е добре да се приема тоталната забрана.
Трябва да има по-стриктно следене на разпоредбата за ограничаването на тютюнопушенето на обществени места, а не да се въвежда тотална забрана, обясни Китов.
Частичната забрана за тютюнопушенето не е ефективна. Това заяви от своя страна д-р Атанас Щерев. Има два възможни начина на ограничаване на тютюнопушенето – частична забрана и пълна забрана. „Частичната забрана я има, но тя не действа както във всяка друга страна, в която е въведена. Само пълната забрана на тютюнопушенето на обществени места има ефект”, каза Щерев. По думите му доц. Борислав Китов защитава теза, в която сам не вярва.
Тютюнопушенето има два проблема. Единият е активното тютюнопушене, а другият е пасивното. Именно второто тютюнопушене е опасно, тъй като така се вреди на малките деца, както и на хората с респираторни заболявания. Забраната на тютюнопушенето е вид превенция на гражданите срещу заболявания, обясни Щерев.
„Ако се приеме дори и частица от предлаганото от доц. Китов, на практика ще остане сегашната частична забрана за тютюнопушенето”, заяви Щерев. „Законите по отношение на частичната забрана за тютюнопушенето не се спазва в цял свят. Хората в другите страни отдавна са стигнали до заключението, че тоталната забрана е ефективна, защото частичната не може да се контролира”, каза още той.
В Народното събрание пушенето е забранено в клуба на народния представител. Ако влезете там обаче ще видите, че депутати, които знаят законите, пушат там и журналистите пушат. Но ако някой отиде да им направи забележка, те едва ли не го гонят. Това коментира Анастасия Мозер.
По думите на Мозер в България няма кампания нито за тютюнопушенето, нито за цигарите, нито за абсолютно нищо. „Не е необходимо да имаш сърдечни проблеми, за да стигнеш до заключението, че тютюнопушенето е вредно", обясни депутатът. „Аз съм за пълната забрана на тютюнопушенето, но дори и да се приеме тя няма да се спазва", заяви Мозер.
Руденко Йорданов също застана зад тоталната забрана на тютюнопушенето на обществени места. Той добави, че пушенето на обществени места нарушава правата на непушачи. Според него не е редно и непушачите да плащат същата здравна осигуровка като тази на пушачите. Йорданов призова народните представители да се опитат да направят така, че правата на хората, които не пушат да бъдат защитени.
Пълна забрана за тютюнопушенето на обществени места да влезе в сила от 1 юни тази година. Това поиска от парламентарната трибуна депутатът от ДПС Рамадан Аталай.
Руденко Йорданов репликира Аталай като каза, че няма как да се политизира темата. По думите му това няма как да стане сега, защото ресторантьорите трябва да се пренастроят. По думите на Йорданов забраната трябва да влезе в сила от 1 юни 2010 г.
„Къде са превантивните програми на Министерството на здравеопазването против тютюнопушенето?", попита народният представител Мирослав Мурджов. По думите на Мурджов не трябва да се разделят хората на пушачи и непушачи. Според него въпросът за тютюнопушенето е въпрос на възпитание и на превантивни програми.
По думите на депутата Министерството на икономиката и енергетиката може да има противоположно мнение на това на Министерството на здравеопазването, тъй като стои икономическата обосновка на проблема. Според Мурджов Министерството на земеделието и храните също трябва да излезе със становище по въпроса. „Тоталната забрана няма да спре пушачите да пушат. Ще ги спрат превантивните програми на МЗ", заяви Мурджов.
Атанас Щерев му репликира като заяви, че по неговата логика Министерството на културата и Министерството на извънредните ситуации също трябва да дадат становище по въпроса с тоталната забрана на тютюнопушенето.