Подробната уредба на правата и задълженията на учениците, в това число изискванията за облекло, са приети днес от Министерския съвет с промени в Правилника за прилагане на Закона за народната просвета. Това съобщи на брифинг вицепремиерът и ресорен министър Даниел Вълчев, предаде Агенция „Фокус”.
Първата група промени са свързани с носене на прилично облекло, съответни униформи или отличителни знаци, когато това се налага.
Втората група промени са свързани с облекчаване на реда за въвеждане на униформи. Почти 300 такива проекта са финансирани вече. Вълчев посочи, че проект за униформи ще се финансира с 50 000 лв.
Въвеждане на характеристика за поведение на учениците касаят третата група промени. Предвидено е ново наказание – извършване на дейности в полза на училището. Ученикът може да бъде изгонен от час – за нарушения на дисциплината или неприлично облекло. Министърът даде пример и със ситуация на злоупотреба с алкохол от ученика. За системни нарушения следва намаляване на поведението.
Степените по отношение на поведението ще бъдат „добро" и „недостатъчно добро". Педагогическият колектив ще решава за това.
Наказанието за полагане на труд е едно от тежките и е за сравнително тежко провинение. За него също ще решават педагогическите колективи. Важно е да се има предвид, че наказанието няма да има обиден или унижаващ личността характер, отчете още просветният министър.
Разписани са и правата и задълженията на класния ръководител. Въвеждат се основни положения в модела на карирерно развитие на учителите.
По отношение на родителите също е посочено, че те имат право да се срещат по своя инициатива с класния ръководител, да получава информация за образованието на детето си.
Родителите обаче имат и задължения.”Родителството не е хоби, а сериозна отговорност”, заяви Вълчев.
Задълженията на родителите са да се запознаят с правилника на училището, да присъстват периодично на родителски срещи, да осигуряват присъствието на детето си в училище и др.
На учениците и учителите ще бъде забранено да използва мобилни телефони в час. Това предвижда други промени в Правилника за прилагане на Закона за народната просвета.
Въпросът за религиозните символи е оставен за законодателно уреждане. Според Вълчев обаче трябва да има ограничение в тази посока, защото училището не е място за какъвто и да е вид демонстрации. По думите му може да има гранични случаи, по които да се спори, но има правила на приличие.
"Ясно, че ако дойда с жълт цилиндър, от който стърчат ушите на черен заек - не е необходимо да се каже, че министрите нямат право да ходят с жълти цилиндри", даде пример той.
Децата до четвърти клас няма да повтарят учебната година. То ва предвиждат още приетите от кабинета промени в Правилника за прилагане на Закона за народната просвета, стана ясно още днес.
С промените се дава право на кметовете на общини да могат да обявяват до три дни за неучебни като съгласуват това с началника на Регионалния инспекторат.
Разпоредбите влизат в сила три дни след обнародването им в Държавен вестник. Това означава, че ще бъдат ефективни от началото на следващата учебна година, посочи министърът.
С Правилника обаче не може да бъде приета новата образователна структура – да се завършва образование след 7 клас, а не след 8-ми. Това е въпрос на закон, отчете още Вълчев.