От 1 юли в Кюстендил влезе забраната за пушене на закрити обществени места, която беше приета на заседание на местния Общински съвет.
Кметът на общината Петър Паунов забрани пушенето в сградата на общината още от 1 април. Общинарите вече могат да пушат на специално обособен за целта кът с пепелник, позициониран край паркинга. Дори и пушенето там обаче става само в определени часове.
По разпореждане на кмета всеки общински служител-пушач трябва да депозира заявление, че иска да използва почивка за пушене.
Кюстендил ще стане първата екологична дестинация, след като спря употребата на полиетиленови торбички, последва декларацията срещу ГМО, а сега идва ред да се погрижим за здравето на децата и на всички кюстендилци. В 90% от страните в ЕС има подобна забрана, включително и от 1-ви януари в съседните Сърбия, Македония и Турция.
Въвеждането на забраната в Турция, например, не е намалила привлекателността й за чужди туристи и тя продължава да е предпочитана курортна дестинация. Забрана за пушене на всички (закрито и открито) обществени места е наложена в Ирландия, САЩ, Великобритания и Турция. Пушенето в затворени обществени пространства е забранено в Италия, Малта, Швеция, Финландия, Норвегия, Франция, Холандия, Словения, Македония, Сърбия и Латвия. Около 45% от българските граждани пушат, като се увеличава делът на жените пушачи и младите хора, коментира агенция Е-79.