Страните-членки на Световната търговска организация (СТО) най-накрая се обединиха около едно мнение, но за съжаление на генералния директор на организацията Паскал Лами мнението не решава проблемите на преговорите. Единственото нещо, за което няма противоречие между 152-те членове на СТО, е че преговорите от Кръга Доха няма да приключат в обозримо бъдеще.
Преговорите от Кръга Доха бяха стартирани през 2001 година, като според предварителните очаквания трябваше да бъде постигнато споразумение до 2004 година, припомня AFP. В момента, обаче, единствено Паскал Лами е оптимист, че нещата вървят в правилната посока. Но желанието му Кръга Доха да бъде "затворен" преди президентските избори в САЩ е утопия, коментират анализаторите.
През изминалия месец бяха оповестени нови текстове относно субсидиите в селското стопанство и митническите тарифи за промишлени стоки, но те не се харесаха на ключовите членове на СТО. Именно противоречията около свободата на действие на селскостопанските пазари и пазара на услугите пречат за напредъка на преговорите и оставят ситуацията в положение „изчакване”.
Главният търговски представител на САЩ Сюзън Шваб определи ревизираните предложения като „разочароващи”, а дори и някои страни-членки на ЕС вече се противопоставят на опитите на Брюксел за постигане на консенсус по текстовете. Представителите на Франция и Ейре Ан-Мари Идрак и Мичъл Мартин открито заявиха, че не виждат „подобрен достъп до пазарите” в новите текстове, като Дъблин изрази съмнение дали изобщо трябва да има споразумение на всяка цена.
Някои от развиващите се икономики също не горят от желание да приемат предложенията на СТО. Според Индия предложението за намаление на митническите тарифи за индустриалните стоки на богатите западни държави е „пълна бъркотия” и трябва да се преработи. СТО иска от 30 развиващи се икономики да намалят митата за промишлени стоки до 19-26%.