Завърши последното заседание на парламента

14.03.2013 | 10:20
по статията работи: Теодора Пенева
Опозицията отправи остри критики към работата на 41-то Народно събрание
Завърши последното заседание на парламента

Завърши заключителното заседание на 41-то Народно събрание (НС), предавано на живо по БНТ и БНР. То започна минути след 9:00 часа днес (14 март 2013 г.).

По повод края на мандата изявления направиха представителите на всички парламентарни групи, с изключение на партия "Атака" поради липса на нейни членове в пленарната зала. Заключително изказване направи председателят на НС Цецка Цачева.

Пръв започна изявлението си председателят на политическата група на ГЕРБ Красимир Велчев.

"Доказахме, че когато искаме да сме полезни и не гледаме през призмата на партийния егоизъм, можем да свършим и полезни неща", коментира той работата на представителите на партията в парламента.

"За първи път въведохме гласуването с биометрични данни и прекратихме порочната практика народните представители да гласуват чрез няколко карти", заяви още Велчев. По думите му от ГЕРБ са направили всичко възможно да не се допускат лобистки текстове в приеманите закони.

Като основен недостатък Красимир Велчев очерта недостатъчната ритмичност на работата. Длъжници сме на образованието, има един добър закон, но за съжаление времето не ни стигна да го гласуваме изцяло, каза още той, цитиран от Агенция "Фокус".

Точно обратно мнение изказа Ангел Найденов от БСП, който заяви, че в рамките на 41-то Народно събрание са приети над 70 закона, попадащи сред т. нар. "сиво законодателство". Това е парламентът с най-лошите и некачествени закони, каза той.

Найденов определи НС и като "най-слабия парламент от 1989 г. насам". "Вие и днес продължавате да не разбирате какво изкара гражданите на улиците и какво ги разгневи", беше част от обращението на Найденов към депутатите от ГЕРБ. По думите му символ на работата им са станали хората с факли, самозапалващи се в крайно отчаяние.

Критиките на председателя на ПГ на ДПС Лютви Местан бяха насочени към големите разходи и високата безработица по време на управлението на падналия кабинет. По думите му през този период от три години и седем месеца са били изхарчени над 8 милиарда лева над генерираните в държавата приходи - при това, "без какъвто и да било социален ефект".

Според Местан липсата на заетост обхваща над 49% от цялото българско население и тези хора са заплашени от социално изключване. Единственото, до което според него са довели разходите на правителството, са "нови 400 хил. безработни граждани".

От своя страна съпредседателят на "Синята коалиция" Иван Костов свърза политиката на вече приключилия работа парламент с насърчаването на корупцията, увеличаване доходите на монополите и намаляване на тези на гражданите.

Според него по време на кабинета на Бойко Борисов ключови постове са били договорени между управляващи и опозиция. Подалото оставка правителство той сравни с "провалените" такива на Андрей Луканов и Жан Виденов.

Липсваше изказване от партия "Атака", тъй като в залата нямаше представител на политическата група.

В своето заключително изказване Цецка Цачева отчете статистически работата на 41-то Народно събрание, изброявайки основните точки, по които народните представители са работели в рамките на мандата на правителството.

"Мандатът на 41-то Народно събрание съвпадна с най-тежката криза в Европа", започна Цачева. По думите ѝ по време на тази криза не само българският, но и всички европейски парламенти са понасяли и продължават да понасят растящото недоверие на хората към демократично избраните институции.

Работата на народните представители е довела до приемането на 560 закона, 568 решения и 12 декларации. Приетите текстове са осигурили прозрачни процедури при избора на органите, гласувани в НС, стабилна данъчна политика, реформа в системата на администрацията и др. Ключови закони с внесени поправки според Цачева са Закона за хазарта, Закона за незаконно придобитото имущество, Закона за туризма и други.

Други основни моменти са продължаването на активната международна дейност, започната от предишното Народно събрание, както и публичността в работата на парламента. Тя е осигурена благодарение на излъчването на живо на заседанията в интернет страницата на институцията, както и чрез публикуването на публични регистри за гласуването на избираните от нея органи и за имената на членовете на парламентарните комисии и на стенограми от заседанията.

"Убедена съм обаче, че можехме и повече", заяви Цецка Цачева. Малко по-късно заключи: "Днес си отиват депутатите, парламентаризмът остава", с което завърши последното си изказване като председател на Народното събрание.

По-рано народният представител Екатерина Михайлова коментира пред телевизията, че късните, безсмислени среднощни заседания на парламента са ясен знак, че мандатът му ще бъде прекратен предсрочно. Тя направи аналогия с безсънните нощи на народните представители по време на управлението на Жан Виденов, когато парламентът също си тръгна предсрочно.

Това Народно събрание се характеризира с "безличните депутати от ГЕРБ", коментира от своя страна депутатът Павел Шопов. Той заяви, че понякога, когато види познато лице по улиците, се чуди дали това е народен представител или "обикновен гражданин".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...