Загубите от „син език“ по животните може да достигне до 4000 лв. на фермер. Това съобщи председателят на Националната овцевъдна асоциация Бисер Чилингиров. По думите му за дезинфекция и лекарства за лечение на болестта всеки стопанин е похарчил между 400 и 4000 лв. Загубите ще са огромни, но на този етап никой не може да ги изчисли, каза той.
Чилингиров посочи, че заразата продължава да взема жертви, като към момента са умрели 4000 овце и над 100 крави.
Освен преките загуби стопаните търпят и пропуснати ползи. Заради третирането на добитъка с медикаменти мандрите у нас отказват да изкупуват произведеното от тях мляко.
Забранен е износът на живи животни.
Блокирането на пазара принуждава фермерите да продават месото само за кланици, където цената е по-ниска, информира в. „Труд“.
„Ако преди продавахме агнета по 5 лв./кг живо тегло, сега цената е 3,80-4,20 лв.”, даде пример шефът на овцевъдната асоциация.
Проблеми създавала и забраната за паша след 19 ч. Агенцията по безопасност на храните наложи ограничението, защото вечерта става по-хладно и излизат комарите и мухичките, които разнасят заразата. Забраната обаче принуждава фермерите да хранят добитъка на ясла с люцерна, която по принцип се използва през зимата. Това увеличава разходите им.
Преди дни служебният министър на земеделието Васил Грудев заяви, че стопаните ще получат обезщетения за загиналите животни. Той увери, че плащането ще е по пазарни цени. До вчера (26 август) Агенцията по безопасност на храните беше одобрила искания за 168 овце от областите Варна, Велико Търново, Пловдив, Стара Загора, Ловеч, Шумен и Сливен. Подадени заявления има и от други области, но още се обработват. Специалистите очакват, че заразата ще затихне през ноември.