Съвсем скоро стана ясно,че Съветът по продукти за растителна защита е взел решение в края на миналата година да се направи дерогация (временно отлагане на забрана) за използването на два препарата - неоникотиноиди, които да се използват само за царевица за райони в Северна България.
Оказа се обаче, че това съвсем не е достатъчно.
Все още няма заповед на Българската агенция по безопастност на храните (БАБХ). Това коментира председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Костадин Костадинов в предаването “Агросвят” по Дарик радио.
“Миналата година имахме каламитет на определени неприятели - ливадна пеперуда, щурец, хоботник и др. Поискахме дерогация на два продукта за растителна защита, които решаваха на 100% проблемите ни. Нямаме още заповед. Съветът, който одобрява такива препарати, е взел решение за царевицата, но не и за слънчогледа.
България е на второ-трето място по производство на слънчоглед, но какво се получава - слънчогледът на производителите стои, имаше неприятели. Нека да ги има! Има украински слънчоглед, нашите производители да си гледат работата, те са корави - ще издържат”, коментира Костидинов. Той посочи, че настоява за среща със зам.-директора на БАБХ, който се занимава с растителната защита.
“Не може при каламитет, проблеми в цялата страна, огромни загуби - ЦОРХВ изчисли, че загубите при слънчогледа и царевицата са за около 160 млн. лв. и някои членове на прословутия съвет гласували “въздържал се”.
Какво значи “въздържал се”? Ще се въздържа вкъщи или в Народното събрание. Те са там, за да вземат решение да или не на базата на определени изисквания. А те са прости - праг на икономическа вредност, праг на екологична вредност”, възмутено отбеляза Костадинов.
По думите му е ниска компетентността на отделни служители в администрацията.
“Някои хора, които са назначени на определени длъжности си стоят, свиват се и се крият под имена на съвети и производителят страда”, каза Костадинов.