Задължават хората да поемат чистенето на тротоари и градинки

05.01.2012 | 09:09
по статията работи: Петър Чернев
Прехвърлянето на площи е възможно там, където има регистрирана етажна собственост
Задължават хората да поемат чистенето на тротоари и градинки
Снимка: Econ.bg

Грижата за настилки, тротоари, градинки и детски площадки в много градове може да се окаже задължение само на гражданите. Това произтича от Закона за етажната собственост, според който всяка община трябва да определи ред за прехвърляне на прилежащите площи около етажната собственост в квартали с комплексно застрояване. Приемането на съответните наредби вече започна.

Прехвърлянето на площи е възможно там, където има регистрирана етажна собственост. Така разходите за растителността, настилките и тротоарите, съоръженията за игра, почистването от сняг и отпадъци ще е за сметка на собствениците. Те могат да поставят пейки, спортни съоръжения, съоръжения за игра или "тихи игри".

Въпреки новите отговорности, гражданите са с "вързани ръце" да правят каквото и да било. Те нямат право да отдават прехвърлената им площ на трети лица, развиват търговска или стопанска дейност, нито да развиват реклама по какъвто и да е начин. Това означава, че в тези площи не могат да се поставят никакви рекламни елементи. Наредбата забранява и да се паркира на тези места, освен ако тяхното предназначение не е такова. Гражданите не могат да заграждат територията, освен с жив плет висок до половин метър. Сред забраните е и да се складират отпадъци или вещи. При престъпване на ограниченията има глоби от 50 до 500 лв., информира вестник "Сега".

Целта на прехвърлянето е да се подобрят условията в кварталите. Законодателите се надяват, че така гражданите ще поддържат района около блока си. Предвидени са два начина на прехвърляне на площите - по заявление на етажната собственост или по решение на районния кмет, като конкретният ред се определя в наредба на съответната община.

Проектът за София вече е готов и внесен за обсъждане от главния архитект Петър Диков. Столицата избира доброволния начин на прехвърляне на прилежащите площи - по желание на собствениците. "Не очаквам вълна от ентусиазъм, защото това е повече прехвърляне на отговорности отколкото на права, но трябва да спазим закона", коментира пред "Сега" Диков.

Около половината от жилищните сгради в столицата са регистрирани като етажна собственост. Миналата година кметството беше заделило 3.5 млн. лв. за поддръжка на междублоковите пространства.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...