Заемите да се декларират, предлага главният прокурор

22.04.2009 | 19:02
по статията работи:
Събираемостта на данъците намалява, няма да успеем да изпълним заложените в бюджета задачи, съобщиха от НАП
Заемите да се декларират, предлага главният прокурор

Снимка: Дарик радио

В данъчните декларации да се включи графа, в която да се декларират дадените от всяко физическо лице заем. Това предложи главният прокурор Борис Велчев на съвместно заседание на парламентарните комисии по бюджет и финанси и по борба с корупцията. Комисиите обсъждаха днес възможностите за ограничаване на сивата икономика. От Националната агенция за приходите (НАП) пък заявиха, че събираемостта на данъците намалява и няма да успеят да изпълнят задачите, заложени им в бюджета, предаде Дарик радио.

Неизпълнението на приходите в бюджета за 2009 г. по оптимистична прогноза на НАП ще бъде с 1,9 млрд. лв. или с 12,3 процента. Това съобщи изпълнителният директор на агенцията Красимир Стефанов, който също участва в заседанието в парламента. Планът за приходите на агенцията за тази година предвижда 15,7 млрд. лв. - с 19,9 процента повече от приходите за 2008 г., посочи той, цитиран от БТА. Само от ДДС няма да бъдат събрани над един милиард лева. Това е повече от 23 на сто от приходите от този данък, заложени в бюджета.

Заради това приходната агенция е взела извънредни мерки за повишаване на събираемостта на данъците, сред които проверки на собственици на луксозни коли, яхти и имоти, както и изземане на оръжия и задгранични паспорти на големи данъчни длъжници. Тези мерки обаче ще повишат събираемостта едва с 400 млн. лева.

Главният прокурор Борис Велчев обаче сигнализира, че "хиляди хора трескаво ще си осигурят фиктивни договори за заеми с трети лица", за да оправдаят скъпото си имущество. Заради това Велчев предложи в данъчните декларации всеки да отбелязва какви заеми е дал.

Друго негово предложение е повторно да се инкриминира неплащането на осигуровки в особено големи размери, след като това е било отменено с решение на Конституционния съд от 2000 г. Според Велчев тази наказателна мярка може отново да залегне в закона, без критикуваните от Конституционния съд елементи. Велчев добави, че това би повишило прозрачността при заплащането на труда.

Главният прокурор допълни, че борбата със сивата икономика не трябва да е кампанийна, защото това води само до временни резултати.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....