Предложението за законопроект на "Демократична България", с който се позволява българското правителство при необходимост да поеме оперативния контрол върху рафинерията "Лукойл" или други дружества от енергийния сектор от национална сигурност, беше прието на първо четене от депутатите в икономическа комисия.
15 членове гласуваха "за", а трима - "против", но с уговорката, че проектът трябва да се изпипа и ще се внесат промени между първо и второ четене. Министърът на икономиката Никола Стоянов зае същата позиция и принципно подкрепя законопроекта.
Предложените промени са в закона за горивата. С тяг производството, съхранението и преноса на такива енергийни продукти да могат да минават под оперативно управление на особен търговски представител, назначен от държавата за 6 месеца. Това не е национализация, собствеността си остава и ще има ограничения за разпореждания с имуществото на компанията. Управителят ще може да извършва оперативно управление, отстраняване на нарушения и да предприема действия за запазване на имуществото, да прави пълен и всестранен одит, уточниха вносителите от ДБ.
ГЕРБ, ПП и ДПС бяха на мнение, че държавата има нужда от такава опция, за да може да реагира в критични ситуации, в които дадено дружество откаже да работи или пък нарушава наложени санкции. Румен Гечев от БСП заяви, че неговата група не е взела общо решение, но той самият е против, тъй като нямало икономическа обосновка зад предложението. "Не е нужно да дърпаме дявола за опашката и да си създаваме проблеми", заяви Гечев, визирайки възможни последствия от Русия, ако се намесим в ръководството на "Лукойл".
Според "Възраждане" пък това било "чиста национализация, прикрита зад юридически термини".