Промени в нормативите ще отсяват проектите за възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ с възможности за реализация от общия брой на заявените проекти. Това каза депутатът от ГЕРБ и член на парламентарната икономическа комисия Валентин Николов пред участниците в конференцията "В търсене на енергия - какво спира ВЕИ проектите в България", съобщава БНР.
В проектозакона за ВЕИ се предвижда задължение ивеститорите да плащат депозит за присъединяване към мрежата от 25 000 евро на мегават за проектите над един мегават. Средствата няма да се връщат, ако проектът не се осъществи или ако разходите за присъединяване на енергийната мрежа се окажат по-ниски от тази сума, коментира Николов.
По думите му тази мярка ще отсее действителните инвеститори от спекулантите, които нямат финансиране или купувачи за проектите си. Друго ограничение, предвидено в закона, е прилагането на голям набор от необходими документи, сред които право на строеж, нотариален акт за купуването на земята и предварителен договор за присъединяване.
Според Николов действителните инвеститори подкрепят мерките, тъй като са затруднени от наличието на спекуланти, които са заявили определени мощности от НЕК, но не реализират проектите си.
Депозитите от 25 000 евро представляват такса за присъединяване и за развитие на мрежата, поясни депутатът. Средствата ще бъдат допълнителен ресурс за модернизиране на остарялата електроенергийна мрежа и ще се разпределят от "Електроенергийния системен оператор".