Често променящото се законодателство заедно с липсата на специалисти и лошото качество на професионалното образование спират инвеститорите да правят бизнес у нас. Това се посочва с специализиран анализ, изготвен от междуведомствена работна група и представен от Министерски съвет (МС).
Анализът е насочен към пречките за нарастването на инвестициите и съдържа списък с основните проблемни области пред инвеститорите в България.
„Документът е изготвен в контекста на инициативата на Европейската комисия „Инвестиционен план за Европа”, която е основен елемент на цялостната стратегия на ЕС за насърчаване на заетостта, икономическия растеж й инвестициите”, обясняват от пресцентъра на правителството.
Според анализа инвеститорите са притеснени още от проблемите при присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура и съпътстващите го процедури и разходи. Друга пречка са разрешителните за строителство, както и отсъствието на изградена пътища или лошото състояние на съществуващите такива.
От кабинета посочват още, че инвеститорите са притеснени от несъгласуваността на административните процедури, свързани с реализацията на инвестиционните намерения и забавянето при предоставянето на услугите от централната и местната администрация.
Сред препятствията пред тях са проблемите с корупция, ниската ефективност на правната рамка за разрешаване на спорове и административните процедури във връзка с международния стокообмен и съпътстващите разходи при внос и износ.
От правителството допълват, че ще бъде сформирана нова работна група, която ще трябва да подготви и да представи до края на януари 2016 г. конкретни мерки за преодоляване на тези проблеми.