Законодателството на ЕС защитава правата на българи и румънци

02.03.2013 | 11:45
по статията работи: Петя Бързилска
Имигрантите от двете страни няма да могат да получават социални помощи без да работят
Законодателството на ЕС защитава правата на българи и румънци

От 1 януари 2014 г. никоя страна-членка не може да налага ограничения върху свободното движение на български и румънски работници. Това заяви говорителят на комисаря по заетостта и социалната политика Ласло Андор - Джонатан Тод пред БНР.

По думите му свободното движение на работници е основен принцип на Европейския съюз и на единния ни пазар и изключения могат да бъдат допуснати само за ограничени периоди от време, като например при присъединяването на нови страни.

За това как Европейската комисия (ЕК) гледа на идеите лансирани от Великобритания и Холандия съответно за по-скъпи лични документи или специални договори за желаещите да живеят и работят на нейна територия Тод обясни, че ЕК засега не е получила никаква информация от Великобритания, Холандия или която и да е друга страна за подобни намерения.

"Що се отнася до британската идея мога да кажа, че според европейското законодателство наистина всяка страна има право да изисква от гражданите на ЕС документ за регистрация. Те обаче не трябва да струват на чуждите граждани повече, отколкото струват личните документи на нейните собствени граждани", каза още той.

Джонатан Тод подчерта, че тези сертификати не са разрешителни за пребиваване. "Те не дават на гражданите на ЕС правото да живеят в друга страна-членка. За всички тях това право е гарантирано от европейските закони и е зависи от издаване на един или друг документ", каза той.

Според европейското законодателство никоя страна-членка не може да изисква от гражданите на друга страна-членка подобна регистрация като условие за достъп до системата за социална сигурност, обясни той.

От друга страна говорителят от ЕК обясни, че не може някой просто да се появи в дадена страна и да започне да получава социални плащания. "Той може да остане в друга държава повече от три месеца само, ако работи или има достатъчно финансови средства, за да не е в тежест на приемащата страна. Така че, ако някой няма работа и средства да се издържа той така или иначе няма право да остане в съответната държава повече от три месеца", поясни Тод.

Ако някоя от страните-членки не прилага европейското законодателство ще започне обичайната процедура при не спазване на законодателството, заяви още Джонатан Тод.

Същевременно според адвокатът Саймън Кокс, специализирал по въпросите за емиграцията няма каквото и да е основание да се смята, че ще има последици за социалната система на Обединеното кралство от идването на имигранти от България и Румъния.

"Няма никакви индикации за негативен ефект от гражданите от Централна и Югоизточна Европа при предишното разширяване на ЕС. Напротив, тяхното идване беше полезно за икономиката на Великобритания. Тези емигранти допринесоха чрез работата си и данъците си, които плащат. Освен това няма данни, че ще има значителен наплив от румънски и български емигранти след 2014 г.", каза специалистът.

По думите на Саймън Кокс дори да се случи това, то няма риск за системата за социално осигуряване, защото британското законодателство гласи, че само икономически активни хора имат право на социални привилегии.

"Хората от ромски произход са подложени на системна дискриминация в много държави в Европа. Опасявам се, че общинските власти във Великобритания и до известна степен пресата също насаждат враждебност спрямо тази етническа група. Това се наблюдава и при френските и италианските власти. Затова съм загрижен за реакциите на британските институции, но европейското законодателство дава възможност на властите да правят разлика между икономически активни хора и новодошли граждани, които не са икономически активни", каза още Саймън Кокс.

По думите на експерта европейските съдилища са дали право на различните държави да лишават хора от социални помощи, стига това да става по закон и да няма дискриминация. "Искрено се надявам, че британските власти ще действат точно така. Колкото до социалния ефект не знам да има каквито и да е било изследвания, които да доказват, че ромската емиграция има негативни последици върху Обединеното Кралство. Винаги ще има хора, които поради личните си несгоди ще се нуждаят от социални помощи, заяви Кокс.

Преди дни стана ясно, че Великобритания обмисля платена карта за престой за българи и румънци. Вътрешното министерство ще предложи новите документи да струват около 55 паунда. Министърът на имиграцията Марк Харпър предложи всеки, дошъл в Англия за повече от три месеца, да си изважда карта, с която да има достъп да публични услуги, включително и до социални помощи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.04   238 г. – Годината на шестимата императори: Римският сенат обявява за незаконен императора Максимин Трак, заради неговите кръвожадни методи при управлението на Рим и...