Законът за въглеродните емисии разбуни духовете в Австралия

02.07.2012 | 10:00
по статията работи: Александър Димитров
С нормативния акт, целящ да ограничи вредните емисии на една от най-силните световни икономики, ще се наложи такса на тон парников газ
Законът за въглеродните емисии разбуни духовете в Австралия
Снимка: Булфото

 

Сагата около Закона за въглеродните емисии в Австралия продължава с пълна сила, след като той бе окончателно приет вчера. Опозицията реагира остро, а близо четири хиляди недоволни от въвеждането на закона граждани протестираха по улиците на страната, съобщава RadioAustralia.net.au.

В отговор премиерът Джулия Гилард даде множество интервюта в подкрепа на приетата от лейбъристкото правителство мярка, целяща по-природосъобразна икономика. Австралия е най-големият замърсител с емисии на глава от населението от развитите икономики в световен мащаб. Цитирана от „Би Би Си“, Гилард посочва, че ефективността на закона ще бъде усетена след известно време, най-вероятно „месеци“.

Законът е насочен предимно към големите компании, излъчващи въглеродни емисии и замърсяващи околната среда. Той ще задължи поне 300 компании да заплащат по 23 австралийски долара (24 щатски долара) на всеки тон парников газ, който отделят. И докато природозащитниците и част от обществото са стриктно „за“ въвеждането му, то много предприемачи и граждани се обявиха против. Според анкети из австралийския печат, в момента законът се „радва“ на най-ниската си популярност сред гражданите от представянето му преди повече от година. Тогава той породи масова истерия и недоволство. Текущото равнище на неговата приемственост сред хората е едва 33%, което е твърде малка обществена подкрепа.

Налице е една истерична кампания от апокалиптичните пророци, които се стремят през последната година да убедят общността, че ще доживеем фалита, например, на въгледобивната индустрия поради този закон“, недоволно отбеляза Гилард.

Опозиционният лидер Тони Абът се обяви стриктно против закона и обяви, че ще го отмени, ако бъде избран за премиер след изборите през 2013 година.

Гилард обосновава нуждата от данъка с това, че Австралия трябва да се справи с огромното количество емисии, които отделя, и да посрещне смело своите задължения спрямо опасността от глобално затопляне. Тя е подкрепена от екоактивистите, които настояват за една възможно най-чиста и природосъобразна икономика, особено имайки предвид икономическата мощ на страната. Недоволните обаче се аргументират, че този „отровен данък“ ще коства прекомерно много работни места и ще увеличи цените на всички услуги и продукти.

Миннодобивната индустрия, авиокомпаниите, стоманопроизводството и фирмите, опериращи в сферата на енергетиката, ще бъдат най-засегнати от влизането в сила на закона. Очаква се повишаването на цените на някои комунални услуги поради това, но правителството е обещало финансова подкрепа за тези с най-ниски доходи, за да могат да стабилизират финансовото си положение. С този дързък и широко обсъждан ход управляващите целят и още нещо – да се привлече вниманието на бизнеса и гражданите към възобновяемите енергийни източници, за да се намали зависимостта на австралийската икономика от фосилни горива.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...