Законът за съхранение на CO2 в земните недра мина на първо четене

17.11.2011 | 12:43
по статията работи:
Проучванията във връзка със съхранението на въглероден диоксид ще се извършват от частни фирми, а не от държавата
Законът за съхранение на CO2 в земните недра мина на първо четене

Парламентът прие на първо четене законопроекта за съхранение на въглероден диоксид (CO2) в земните недра, внесен от Министерския съвет.

С него улавянето и съхранението на въглеродния диоксид се насърчава като технологично решение за намаляване на емисиите парникови газове. Това е процес, при който въглеродният диоксид се улавя и транспортира до място, където се инжектира дълбоко под земята за дългосрочно, безопасно и сигурно съхранение.

С приемането на законопроекта се цели установяване на правна рамка за безопасно за околната среда съхранение на въглероден диоксид в геоложки формации, на територията на страната, в изключителната икономическа зона в Черно море и на континенталния шелф, което да даде принос в борбата с изменението на климата.

Избегнатите емисии въглероден диоксид през 2030 г. биха могли да съставляват около 15 на сто от необходимото намаление в Европейския съюз, се посочва в мотивите на вносителя, цитирани от БТА.

"Проучването и съхранението на въглероден диоксид ще се извършва изцяло с частни инвестиции, държавата не се ангажира с финансирането", коментира пред журналисти заместник- министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

Той уточни, че приемането на закон за съхранението на въглероден диоксид в земните недра само дава възможност за алтернатива на закупуването на квоти, ако се окаже, че технологията за съхранение на въглероден диоксид е по-изгодна.

"Ако няма инвеститори, законът ще остане само като възможност, от която няма да се възползва никой", посочи Добрев и допълни, че приемането на този акт не гарантира, че още на следващия ден ще има заявления от фирми за търсене и проучвания.

"Законът не третира технологията, а само разписва ред как чрез търсене и проучване да се разбере дали има подходящи геоложки формации за съхраняване на въглеродния диоксид", обясни той и уточни, че преди да бъде дадено разрешение за съхраняване на въглероден диоксид, ще бъде извършена Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) и ще бъдат спазени всички условия на нашето и европейското екологично законодателство.

"Другата опция е да закупуваме квоти за въглероден диоксид, които са доста голям разход - 30 лева на мегават", обясни той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...