*Информацията е актуализирана към 13:30 часа
Закрива се Висшата атестационна комисия в срок до осем месеца след влизането в сила на Закона за академичния състав, който беше приет окончателно на второ четене днес в Народното събрание, предаде БГНЕС.
Специализираните научни съвети също прекратяват дейността си в шестмесечен срок след влизане на закона.
Активите и пасивите на Висшата атестационна комисия преминават към Министерството на образованието, младежта и науката.
Лицата, придобили научни степени и звания при условията и реда на Закона за научните степени и научните звания ги запазват, както и правата и заплащането, свързани с тях.
Научните звания на членовете на академичния състав, притежаващи научни степени, получени съгласно отменения Закон за научните степени и звания, се заменят с академични длъжности в съответното висше училище или научна организация.
„Асистент”, „старши асистент” и „главен асистент”, съответно „научен сътрудник” III, II и I степен се заменят с „главен асистент”.
„Доцент”, съответно „старши научен сътрудник II степен” се заменят с „доцент”, а „професор”, съответно „страши научен сътрудник I степен” се заменя с „професор”.
Професорите и доцентите вече ще могат да участват в акредитацията само на един университет и с това се очаква да бъде прекратена практиката на т.нар. "пътуващи преподаватели", съобщи Dariknews.bg.
Образователният министър Сергей Игнатов коментира промените така: "Напълно естествено е, че след защитата на докторската дисертация, на другия ден не може да представиш още 6-7 солидни изследвания и специализирани издания, както изисква законът. За една статия ти назначават едни рецензенти, които не познаваш. С тях започва един дълъг диалог, докато излезе статията. След като доцент и професор се става на базата на това, че си доказал, че си способен да провеждаш самостоятелно научни изследвания след докторантурата, мисля, че темата за стажа трябва да отпадне"
"Всички обичаме младите хора, особено тези, които ставаме все по-възрастни, но е нужен социален опит, не може без такъв опит да получаваш възможността да заемаш определена длъжност", смята Веселин Методиев от ДСБ.
"Когато задаваме процедура, в която, за да заемеш академичната длъжност доцент или професор, трябва да бъдеш доктор, то няма как с правилник, на което и да е висше училище, да промениш текста в закона, като обясниш, че стане ли от магистър доктор на науките, може пък и той да бъде допуснат до конкурс за заемането на подобна длъжност. Това е обидна история", заяви Валентина Богданова от левицата.