Някои от предложенията на сегашното правителство за здравната реформа трябваше да бъдат обсъдени от Националния съвет за тристранно сътрудничество, преди да бъдат взети конкретните решения. Това заяви тази сутрин в ефира на телевизия Pro.bg президентът на КТ „Подкрепа" д-р Константин Тренчев.
Хората трябва да знаят каква е алтернативата. Закриват се болници - какво да правят хората, къде да отидат. Тези решения бяха прибързани и недобре обмислени, подчерта президентът на „Подкрепа". Той обясни, че има много начини как да бъдат спестени пари в сектора, вместо да се закриват болници.
По повод вчерашната среща при президента с премиера, Константин Тренчев обясни, че синдикатите са били поканени заради промените в Закона за митингите и шествията.
Лидерът на „Подкрепа" обясни, че законът наистина е имал нужда от корекции, но чисто козметични, защото е бил изпълнен със стари комунистически термини. И покрай тези козметични промени, тихомълком и "на тъмно" са били приети спорните моменти в закона:
В крайна сметка след вчерашните консултации с президента и премиера се разбрахме, че срокът за уведомяване за митинг или шествие си остава 48 часа, а не както е заложено в новия закон - 72. Другият спорен момента беше забранителната зона за протести, която в поправките на закон не е посочено колко трябва да бъде - може чак и на Околовръстното да пратят хората да протестират.
Синдикалистът допълни, че по време на срещата при държавния глава страните се разбрали, че зоната ще има параметри - минимум 5 и максимум 10 метра и то само пред три институции - Президентството, Народното събрание и Министерския съвет. Тренчев посочи още, че вместо да се ограничават хората, трябва да се разбере какви точно са причините, които ги изкарват на улиците.