Информацията е актуализирана към 13:50 часа
Народните представители окончателно приеха на второ четене промените в Закона за МВР. Те акцентират върху обединяването на "Гражданска защита" и „Пожарна безопасност и спасяване".
Регламентира се и дейността на служителите към Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 към МВР, предаде агенция "Фокус".
Парламентът прие също решение за закриване на главна дирекция "Досъдебно производство" като специализирана национална структура на МВР за разследване на престъпления. Служителите от дирекцията ще бъдат прехвърлени към дирекция "Криминална полиция". Ще бъде създадено звено, натоварено с повишаване на класификацията на служителите. Ще има звена от досъдебни полицаи в ГД "Борба с организираната престъпност" и ГД "Гранична полиция", предаде БТА.
Депутатите отхвърлиха предложението на Коалиция за България дирекцията "Досъдебно производство" да не бъде закрита.
Според бившия вътрешен министър Михаил Миков, премахването на специализацията ще доведе до влошаване на качеството на събираните доказателства, което се преценява от съда, а не от министъра. "Това е грешен подход и връщане назад на системата на МВР, нейното затваряне в рамките на онова, което е била преди 20-30 години”, заяви Миков.
Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов заяви, че промените се правят с цел стабилизиране на системата.
На служители на МВР, извършили тежко нарушение на служебната дисциплина, може да се наложи наказание до две години от извършването му, предвиждат още промените в закона, предаде БТА. Досега срокът за дисциплинарно наказание беше до една година от извършването му.
Парламентът отхвърли предложение на народните представители от Коалиция за България Корнелия Нинова и Атанас Мерджанов държавните служители в МВР да получат още три дни допълнителен платен годишен отпуск заради многото часове извънреден труд, който полагат. В закона беше записано, че държавни служителки в МВР, които са бременни или майки с деца до 6-годишна възраст, се ползват от специалната закрила по Кодекса на труда.
Лицата, придобили образователно-квалификационна степен "бакалавър" в академията на МВР, встъпили в служебни правоотношения с Държавна агенция "Национална сигурност", не дължат възстановяване на разходите за издръжка и обучение, решиха още депутатите.
Създадена беше нова глава в закона, в която са записани функциите на Националната шенгенска информационна система. Създаването й е условие за приемането на страната ни в Шенген.