Съветът по отбрана при Министерството на отбраната е приел рапорта за напускане на зам.- началника по ресурсите на Генералния щаб на Българската армия генерал-лейтенант Румен Цоков. Това обяви министърът на отбраната Николай Цонев, цитиран от Дарик радио.
Цоков е поел отговорността за вчерашния инцидент край Челопечене. Оставката му обаче не означавала, че са ясни причините за инцидента. “Тези причини ще бъдат установени от проверката, която може да бъде извършена най-рано в понеделник сутринта", каза Цонев.
Съветът по отбрана е решил да бъде създадена комисия за извършване на служебна проверка за причините, довели до взривовете. Военният министър уточни, че вече почти няма взривове.
"В 5.40 тази сутрин е имало единичен взрив със среден интензитет и един много слаб около 14.00 часа”, обясни Николай Цонев.
Проблеми в хранилищата на складовете край Челопечене и в производствения процес по утилизация на негодните боеприпаси са били установени само преди месец при проверка, разпоредена от военният министър Николай Цонев. Това съобщи началникът на бригада „Логистика” в Генералния щаб бригаден генерал Бойко Рабаджийски.
Проверката е била наредена заради предстоящото разформироване на поделението.
„Поделението в Челопечене е единственото в България, в което могат да се съхраняват негодни боеприпаси”, каза военният. Той добави, че има интереси към района, тъй като той е достъпен, подходящ и се намира около София. Според него, ако случилото се е резултат от човешка намеса, и ако е бил специалист, знаещ какво се съхранява в това хранилище, то той би бил ненормален човек или пироман.
„Може и да е техническа причина, свързана с топлото време и с това, че снарядите са стари”, допусна генерал Рабаджийски. Най-старите боеприпаси в складовете били от 17-18 години, за които нямало пари да бъдат утилизирани.
Няма никаква промяна в качеството на атмосферния въздух в София и в района на Челопечене, съобщи Министерството на околната среда и водите.
До момента четирите автоматични станции в столицата и мобилната в района на Челопечене отчитат, че всички измервани замърсители са в и под нормите. Има леко
запрашаване, което не е по-различно от характерното за столицата, предвид интензивния автомобилен трафик, отчитат още от министерството.
Натоварен е Околовръстният път в участъка от "Никола Петков" до бул. “Климент Охридски”. Ремонт на пътното платно в участъка между Симеоновско шосе и бул. ”Климент Охридски” натоварва движението по бул. “Черни връх” от Околовръстен път до ул. “Сребърна”.
Движението в столицата е натоварено по бул. “Евлоги Георгиев”, бул. “Васил Левски”, около Ректората, по бул. "Сливница", Сточна гара.