Президентите на трите засегнати от епидемията на ебола страни от Западна Африка - Либерия, Сиера Леоне и Гвинея, поискаха спешно пари, лекарства, обучение на медицински персонал и болнични легла. Това стана ясно по време на среща на Международния валутен фонд и Световната банка във Вашингтон, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
"Хората ни умират", каза по видеоконферентна връзка президентът на Сиера Леоне Ърнест Баи Корома.
"Страните ни са в много нестабилна ситуация", каза и президентът на Гвинея Арфа Конде. Президентът на Либерия Елън Джонсън Сърлийф също се включи по видеоконферентна връзка да поиска спешно
увеличаване на помощта, както и допълнителни средства, оборудване, лекарства и обучение на здравни работници.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова за 20-кратно увеличаване на международната помощ за борбата с епидемията, а участниците в срещата обещаха медицинска евакуация за заразени с вируса
медицински служители, което ще гарантира, че достатъчно лекари и медицински сестри ще рискуват живота си да помогнат за спиране на епидемията.
Тримата президенти бяха категорични, че икономическите последици само от пораждането на допълнителни страхове за вируса, ще бъдат огромни. Според тях затварянето на границите също не е решение на
проблема. Необходимо е да се покаже на хората от западноафриканските страни, че вирусът може да бъде овладян, а местата за лечение на болестта не са центрове, където хората умират.
Според последния доклад на Световната банка икономическите последици от най-тежката в историята епидемия на ебола може да надвишат 32,6 млрд. долара.Това може да се случи ако разпространението на болестта продължи и през 2015 г. в Западна Африка.
Световната банка вече обеща 400 милиона долара помощ на трите западноафрикански страни, а МВФ ще осигури още 130 млн. финансиране. Експертите от ООН са категорични, че спирането на епидемията ще струва около 1 млрд. долара.
По данни на Световната здравна организация до момента от вируса са заразени над 4000 души.