В Габрово ще бъде дадено началото на газификацията на града.
В церемонията ще участва премиерът Бойко Борисов, който по-късно ще присъства на представянето на договора за безвъзмездна финансова помощ за рехабилитация и разширение на ВиК -
мрежата в Севлиево. Той заедно с кмета на общината Таня Христова и председателя на съвета на директорите на "Ситигаз България" Александър Кожухаров ще запалят
символична факла, работеща на природен газ, с което ще бъде отбелязано свързването на Габрово с националната газопреносна система.
Дългоочакваната газификация е факт след близо 17 години, в които различни компании се захващаха с проекта, но никоя не го доведе до край. През последната година, откакто фирма "Ситигаз България"
притежава лицензията за разпределение на природен газ, е инвестирала близо 10,5 млн. лв. Изграден е газопроводът от Севлиево до Габрово. В града са положени още 10 км тръби за "синьото гориво",
информира БНР.
Първите потребители на този вид отопление са Общинската администрация, Техническия университет, две детски градини и местна фирма.
Първата копка на газификацията в Габрово трябваше бъде направена в началото на юли. Новината съобщи председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев на 27 май миналата година. До Нова година на газ трябваше да се отопляват всички общински обекти, включително и училищата, разказва в. "Труд".
История с газификацията на града няма аналог в страната. Причините за досегашния неуспех са политически и корпоративни.
Първо Черноморската технологична компания не изпълни задълженията си, после се сформира местно дружество "Централгаз" с общинско участие. Тържествено бе направена първата копка. Втора така и не последва в следващите осем години, а фирмата все се измъкваше с празни обещания. Това принуди тогавашния кмет Богомил Белчев да поиска от ДКЕВР да отнеме лиценза на дружеството.
Когато това стана, общинският съвет реши да покани фирмата "Овергаз". Собственикът Сашо Дончев и кметът Белчев си стиснаха ръцете. Обещаната инвестиция бе за 22 млн. лв. През 2007 г. фирмата започна работа, дори бяха поставени първите тръби, когато се разбра, че Върховният административен съд е върнал лиценза на "Централгаз". Така "Овергаз" не можа да продължи работата си.