Оценката на качеството на активите на банките в България започва от днес. Според данни на БНБ печалбата на банковата система към края на декември е 898 млн. лв., а необслужваните кредити са малко над 11 млн. лв. Въпреки кризата в Гърция и затварянето на четвъртата по големина банка у нас – Корпоративна търговска банка (КТБ), състоянието на банковата система у нас е стабилна, добре капитализирана и много ликвидна.
Оценката на качеството на активите ще се извършва от одиторски компании, с които банките са сключили договори и са получили одобрението от БНБ.
Самата оценка ще се извърши по методологията на Европейската централна банка, съобразена с българските условия. Оценката на качеството на активите ще е в основата на стрес - тестовете в банковата система, резултатите, от които ще бъдат оповестени през август.
Преди ден от централната банка обявиха, че девет са консултантските компании, които ще помогнат на 22 банки за провеждането на стрес тестовете през тази година.
Най-много банки у нас са избрали за свои консултанти международните „Гранд Торнтон“ и „Прайсуотърхаус Купърс“, всяка от които ще помага на пет кредитни институции.
Според изискванията на БНБ единствената фирма, която не можеше да участва в проверките, е „Делойт“, защото е участвала при разработването на методиката, по която ще се провеждат стрес тестовете.
В бюджета за тази година е предвиден капиталов буфер от 2,5 млрд. лева за евентуални проблеми след оценяването на здравината на банките. Повечето експерти обаче са категорични, че до използването им едва ли ще се стигне.
Миналата година бе приет и законът за преструктуриране на банките, което дава допълнителна сигурност, категорични са банковите експерти, информира Българско национално радио. Оценка на качеството на активите ще се проведе и при застрахователните и пенсионните компании. За тях обаче е отговорна Комисията за финансов надзор.