Финансовите министри на еврозоната задействат днес процеса за избор през февруари на нов подуправител на Европейската централна банка, с което започва и продължаващата 2 години процедура за определяне наследник на управителя Марио Драги. Още преди края на зимата ще стане ясно каква е началната разстановка на силите и кои са фаворитите, коментират пред "Ройтерс" представители на страни с единна валута.
Агенцията допълва, че Германия иска неин финансист за поеме през 2019 г. един от най-влиятелните постове в Европейския съюз и във финансовия свят. Но в същото време почти сигурният ѝ кандидат - Йенс Вадйман, управителят на Бундесбанк - има често твърде крайни за някои държави позиции и критикува сегашната политика на банката с централа във Франкфурт.
ЕЦБ изигра решаваща роля за овладяване на финансовата и икономическа криза, избухнала преди 10 години, но тепърва предстои деликатна работа по повишаване на лихвените проценти и спиране на програмата за инжектиране на финансовата система с 2.55 трилиона евро, включително чрез изкупуване на облигации, без това да разтърси пазарите.
До края на мандата на Драги през ноември 2019 г. ще си тръгне подуправителят Витор Констансио (през май 2018 г.), следван догодина от Даниел Нуи (директор на банковия надзор), Петер Прет (главен икономист) и Беноа Кьор (член на управителния съвет).
Засега испанският министър на икономиката Луис де Гиндос е смятан за фаворит за подпредседател. Ако постът наистина отиде при представител на Южна Европа (неотдавна португалец оглави Еврогрупата), това би трябвало да е сигнал, че наследникът на Драги ще е от Северна Европа и най-вероятно от Германия или Франция.
През следващите две години ЕЦБ и страните от еврозоната ще трябва да отговорят и защо има толкова малко жени по върховете на банката. Едва двама от членовете на управителния съвет са жени и ако Вайдман наследи Драги, една от тях - германката Забине Лаутеншлегер, ще трябва да се оттегли. Сред имената на дами, които биха могли да попаднат в борда, са ирландката Шанън Донъри (подуправител на централната банка в Дъблин), италианския икономист Лукреция Рейчлин или французойката Силви Гуяр.