Започна физическото стартиране на Четвърти енергоблок на Ростовската АЕЦ

08.12.2017 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Четвърти енергоблок е последният построен енергоблок на Ростовската АЕЦ и фактически завършва легендарната серия на енергоблокове с реактори тип ВВЕР-1000
Започна физическото стартиране на Четвърти енергоблок на Ростовската АЕЦ
Снимка: под лиценза на creative commons

На 6 декември 2017 г. в 19:53 ч. специалистите от експлоатационните служби на Ростовската АЕЦ (филиал на „Концерн Росенергоатом“) успешно заредиха в реактора на Четвърти енергоблок първите топлоотделящи сборки. Общо в реакторната зона ще бъдат заредени 163 горивни касети. С тази операция се поставя началото на физическото стартиране на новоизградения енергоблок. 

Физическото пускане на енергоблока предшества дейностите по подготовката на Четвърти енергоблок на Ростовската АЕЦ с реактор тип ВВЕР-1000 за енергийно стартиране и начало на изработване на електроенергия. В процеса на физическото пускане се определят характеристиките на активната зона, необходими при експлоатацията на реактора. Програмата на етапа е разчетена за 25 дни с въвеждане на реактора на минимално контролируемо ниво на мощност. 

На пусковите операции присъстваха губернаторът на Ростовска област Василий Голубьов, ръководителят на електроенергийното подразделение на „Росатом“ – генералният директор на „Концерн Росенергоатом“ Андрей Петров и ръководителят  на инженеринговото подразделение на „Росатом“ - президентът на Групата компании ASE, която е генерален проектант и основен изпълнител на изграждането на енергоблоковете на Ростовската АЕЦ, Валерий Лимаренко.

Според Андрей Петров, опитът при строителството на атомни обекти, реализиран в най-южната руска АЕЦ, е наистина уникален. „Това е безпрецедентен случай – Ростовската АЕЦ е единствената атомна централа в съвременна Русия, която за 7 години е пуснала на една площадка три енергоблока (през 2010 г. – Втори енергоблок, през 2015 г. – Трети и сега - Четвърти). Тя е първата в най-новата история на страната, където е възродено т. нар. „поточно строителство“, осигуряващо както максимално ефективно използване на материалните и парични ресурси, така и оптимизиране на сроковете за строителство, отбеляза Петров. 

Валерий Лимаренко заяви, че своевременното излизане на етап на физическо стартиране на Четвърти енергоблок свидетелства за това, че инженеринговото подразделение последователно изпълнява своите задължения по въвеждането на нови мощности. „Може да се каже, че Ростовската площадка за нас е образцова. Тук ние отработваме нашите съвременни технологии за управление на проекти, внедряваме цифрови решения, като получаваме безценен опит, който впоследствие се разпространява на други наши обекти. Това се отразява положително на сроковете и качеството на строителството. Искам да благодаря на всички сътрудници, участващи в този проект“, заяви Лимаренко. 

Четвърти енергоблок е последният построен енергоблок на Ростовската АЕЦ и фактически завършва легендарната серия на енергоблокове с реактори тип ВВЕР-1000. Основната характеристика на реакторите от този тип, в които са реализирани най-съвременните подходи за осигуряване на безопасност, основани на принципа на дълбоката многобариерна защита, е висшата степен на надеждност. 

След завършването на етапа на физическо пускане на Четвърти енергоблок започва решаващият стадии от пусковите операции - енергийното стартиране и началото на подаването на електроенергия към потребителите. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...