Заработи Център за анализ на политическа и журналистическа реч

17.05.2010 | 12:54
по статията работи: Апостол Апостолов
СУ: "Ужасени сме от състоянието на българския език в медиите и парламента"
Заработи Център за анализ на политическа и журналистическа реч

Център за анализ на политическа и журналистическа реч създаде екип от студенти и преподаватели на Софийския университет. Изготвен е специален сайт на проекта - https://www.publicspeech-bg.com. Приключва първият етап от изготвянето на портрети на наши политици. Това стана ясно по време на кръгла маса относно речта на българските политици и журналисти. На нея присъстваха водещи български телевизионни журналисти, сред които Венелин Петков и Ани Цолова (bTV), Спас Кьосев, Добрина Чещмеджиева, Надя Обретенова (БНТ), представители на Европейската комисия и др.

Изследването на речта бяха дошли да чуят доайенът в българската журналистика Никола Филипов, известен още като Чичко Филипов, и Любинка Няголова. Тази година инициативата е посветена на 70-годишнината на проф. Василка Радева от факултета по Славянски филологии в СУ.

Целта на центъра е чрез компетентните наблюдения на младите хора и чрез гражданската им позиция да се мотивира създаването на екип от професионалисти (студенти българисти), които под ръководството на своите преподаватели да наблюдават речта на публично говорещите хора, да регистрират езиковите тенденции в говоренето им, да наблюдават моделите на езикова агресия и езикова толерантност, да регистрират най-често употребяваните думи, да коментират клишетата и граматически коректните, но смислово безсъдържателни конструкции, да анализират отклоненията от книжовно-езиковите норми - влияние от диалектите, от разговорната практика, от смесването на различен тип езикови изкази.

За поредна година организаторите на срещата наградиха журналисти, които говорят правилно. Тълковен речник получиха получиха: Бойко Василев, Спас Кьосев, Добрина Чешмеджиева, Надя Обретенова Радина Червенова (БНТ), Цветанка Ризова и Николай Дойнов (Нова телевизия), Георги Любенов (Pro.bg), Виктория Петрова, Ани Цолова, Венелин Петков Светла Петрова (bTV).

"Ужасени сме от състоянието на българския език в медиите и парламента. Не можем да се примирим с факта журналистите да говорят на „ти" със събеседниците си по време на интервю", заявиха преподаватели от университета.

Преди да говорим за езикова култура, трябва да говорим за личностна и семейна култура. Езиковата агресия е преди всичко въпрос на личен морал. "Обидно е, че например министърът на транспорта Александър Цветков е непрекъснато да казва летищА вместо летИща", отчитат студентите.

"За да се избере най-подходящата дума, трябва да се знаят всички, които предлага", се казва в послание на студентите, написано към речника на Георги Любенов.

По време на събитието журналистката Светла Петрова изтъкна, че финансовият министър Симеон Дянков трябва да поработи доста върху езиковата си подготовка.

"Всеки народ си заслужава управниците, а ако те говорят зле, толкова по-зле за него, че ги е избрал", заяви Никола Филипов.

Отзиви на наградените журналисти, както и на организаторите, може да чуете в прикрепения аудио файл след статията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...