Застраховането на кредитния риск в България остава на много ниски нива в сравнение със страните от Европейския съюз, а то представлява една печеливша ниша на пазара, заяви управителят на консултантската компания "Кофас България" (част от международната група Coface) Камелия Попова по време на организираната днес конференция на тема "Предизвикателства и перспективи пред застраховането в България", на която Econ.bg е медиен партноьр.
Данните ни показват, че едва около 10% от фирмите у нас са сключили такава застраховка. За сравнение в Западна Европа делът на застрахованите компании достига 80-90%, обясни тя и допълни че това е предпоставка подобни застраховки да се увеличат в бъдеще. През тази година от "Кофас" очакват удвояване на премийните приходи от застраховки срещу кредитен риск и същевременно тройно повече изплатени обезщетения по вече сключени полици.
В момента се наблюдава промяна на профила на компаниите, които търсят застраховки срещу кредитен риск, като сериозно се увеличават застрахованите вътрешни сделки, а не само сделки на компании от експортния сектор. Към момента отношението на застрахованите сделки е 2:1 в полза на вътрешния пазар. Налице е и ръст в предявените претенции, който не е ограничен до сериозно засегнати сектори като металургия и строителство, но се отнася до всички сектори, дори считаните за традиционно сигурни като хранително-вкусовата промишленост и търговията с бързооборотни стоки.
Въпреки перспективите пред застрахователния сектор, проблеми не липсват и един такъв са застрахователните измами, които на година струват на компаниите между 50 и 100 млн. лв., смята председателят на Асоциацията за застрахователна сигурност Юрий Тодоров. Най-голямо тегло в измамите има автомобилното застраховане, където се губят между 30 и 70 млн. лв.
Задължителната полица за притежание на МПС "Гражданска отговорност" не е закупена от над 21% от собствениците на автомобили, заяви зам.-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление "Застрахователен надзор" Борислав Богоев. Въпреки това участниците в пътно-транспортни произшествия без задължителната полица са малко над 1%, сочат данни на Гаранционния фонд. Най-важното е да се реши проблемът с "Гражданска отговорност" - да се повиши обхватът и отчетността на полицата, допълни Богоев.