Затвор за нападение на лекар

29.11.2012 | 10:37
по статията работи: Лили Бончева
Този, който причини телесна повреда на доктор, докато изпълнява медицински дейности, ще бъде наказан така, както ако нападне полицай, съдия, прокурор, данъчен и митнически служител
Затвор за нападение на лекар
Снимка: Thinkstock/Guliver

Лишаване от свобода да е наказанието за причиняване на телесна повреда на лекар или медицински работник, прие на първо четене парламентът с промени в Наказателния кодекс. Вносител е Ваньо Шарков от "Синята коалиция", предаде БТА.

От 91 гласували народни представители, 88 бяха "за", 1 - "против", а 2-ма се въздържаха.

С измененията се прибавят медицинските специалисти към списъка на лицата, които се ползват с по-висока степен на защита.

Този, който им причини телесна повреда, докато изпълняват медицински дейности, ще бъде наказан така, както ако нападне полицай, съдия, прокурор, данъчен и митнически служител и други длъжностни лица.

"Причината да внесем законопроекта е фактът, че все повече стават случаите на агресивно поведение и насилие над медицински специалисти при изпълнение на задълженията им за оказване на медицинска помощ", каза Шарков по време на изказването си в пленарната зала, цитиран от БГНЕС. Той запозна депутатите с част от случаите от последните две години.

На 22 ноември 2011 г. в Центъра за спешна медицинска помощ в Ямбол лекар и медицински фелдшер са заплашвани с пистолет по време на визита при болно дете. Последва напускане на работа от опитен педиатър с дългогодишен стаж от системата за спешна помощ поради безнаказаност. На 13 декември 2011 г. в Спешно приемно отделение - Стара Загора група роми пребиват лекари и медицински фелдшер, заплашват със саморазправа шофьор на спешната помощ, които обслужват пострадал при ПТП. Шарков продължи мотивите си с факти от други населени места за нападения над лекари и медицински екипи.

"Смятам, че подкрепата за този закон е логична, но смятам, че именно лекари трябва да се изказват за този законопроект, защото те познават спецификата на тази професия", заяви председателят на здравната комисия в Народното събрание (НС) Даниела Дариткова. Апелирам за подкрепа на този законопроект, призова тя след като изброи правните основания промените да бъдат приети.

Преди гласуването на законопроекта Шарков прочете писмо на група лекари, изпратено до председателя на НС и други институции в страната. Авторите му работят в спешна медицинска помощ и пишат за бити свои колеги, заради което нападателите са били глобени за дребно хулиганство. "Прочетох за наказанията, които са понесли хората, нанесли побой над лекари и медицински екипи, но вижте за сравнение какво пише в чл. 325 б от НС", каза Шарков. "Забележете, лекарите и медицинските специалисти са бити и биячите са глобени от 150 до 200 лв.", уточни той.

"А чл. 325 от НК пише - за прояви на жестокост към гръбначно животно, причиняване на смърт, тежко или трайно увреждане на гръбначни животни насилникът да се наказва с лишаване от свобода до 3 г. и глоба от 1000 лв. до 5000 лв. И ако някой от вас има съмнение дали трябва да бъде подкрепен законопроектът, просто се замислете защо наказанията за бой над гръбначно животно са такива, а наказанията за бой над лекари са 200 лв.", коментира Шарков.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...