Над 6,5 милиона лева са приходите за хазната от съставени актове срещу неизрядни шофьори. Това обяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски в ефира на БНТ по повод няколкото инцидента с автобуси, които, за щастие, приключиха без жертви и пострадали. Със 17-18% са се увеличили тази година проверките на автомобилната администрация. До момента са били инспектирани над 150 хиляди автомобила.
Транспортният министър обясни и какви мерки са взети по отношение на проверките от началото на годината - въведени са камери при годишните прегледи, инспекторите са по-бдителни. Тези мерки вече дават резултати, но те не могат да бъдат видени веднага от хората.
"При техническите прегледи ще има оптимизация", обясни още Московски и даде пример с Турция. За цялата държава, с население от 80 млн. души, има около 300-400 пункта. У нас те са над 800 и в момента не се издават лицензии за нови пунктове, допълни още министърът. "С вдигане на критериите ще потърсим обединение на пунктовете и намаляването им по естествен път", допълни още Московски.
От Националното сдружение на автобусните превозвачи обаче коментират, че автобусите по редовните линии са изрядни. Проблеми може да се търсят при превозвачите с табела "Случаен превоз" на таблото, обясни главният секретар на сдружението Симеон Милушев.
Ивайло Московски се съгласи, че донякъде това е така - става дума за компании, които имат по-малък парк, съответно и по-малко възможности за проверки.
Последните инциденти са свързани с къси съединения на кабелите на автобусите, което не може да бъде обхванато от проверките.
Самите превозвачи разказаха, че преди всяко пътуване автобусите се подготвят във фирмата. Прави се преглед на спирачната система, хлабави болтове на гумите, течове на масло или гориво. Автобусните шофьори се проверяват за употреба на алкохол.
Контролните органи проверяват и качеството на гумите. Те коментират, че внезапните проверки често показват само маловажни нарушения - неправилно попълване на пътен лист, например.